Uwaga na podtopienia!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, przed intensywnymi opadami deszczu. Najbardziej zagrożonymi są województwa: podkarpackie, lubelskie, mazowieckie i świętokrzyskie.

Synoptycy ostrzegają przed ulewnym deszczem, zwłaszcza w południowo-wschodnim rejonie Polski. Prognozowane opady deszczu wystąpią w stopniu umiarkowanym lub silnym. Miejscami może spaść nawet 70 litrów wody na metr kwadratowy. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ostrzeżenia meteorologiczne 

Alarmy drugiego stopnia obowiązują w niemal całym województwie podkarpackim – oprócz powiatów: lubaczowskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, tarnobrzeskiego i leżajskiego. Ważne będę do godziny 14 w Wigilię.

Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w województwach: podkarpackim (w wyżej wymienionych powiatach), lubelskim (we wszystkich poza: bialskim, parczewskim, włodawskim i chełmskim), mazowieckim (w powiatach: mińskim, siedleckim, garwolińskim, zwoleńskim, lipskim, kozienickim i garwolińskim), oraz w świętokrzyskim (w powiecie sandomierskim). W województwach podkarpackim i świętokrzyskim alerty obowiązują do godziny 14, a w mazowieckim i lubelskim do godziny 18.

Ostrzeżenia hydrologiczne

Alarmy hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują w województwie małopolskim (w zalewniach: Skawy, Raby, Dunajca i Ropy) oraz podkarpackim (w zalewinach: Wisłoka, Sanu, Wisłoki i mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły).

Wzrosty poziomu wody, szczególnie w zalewniach zlokalizowanych na granicy tych dwóch województw – na mniejszych ciekach i w zalewniach zurbanizowanych – mogą przekroczyć stan ostrzegawczy. W miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanu alarmowego – możliwe są podtopienia. Alerty hydrologiczne będą ważne do godziny 15 w Wigilię.

źródło: TVN24.pl