Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Używa technologii do rozwiązywania globalnych problemów. Dziecko Roku magazynu TIME ma teraz 17 lat i inspiruje innych

Używa technologii do rozwiązywania globalnych problemów. Dziecko Roku magazynu TIME ma teraz 17 lat i inspiruje innych

W 2020 roku uzyskała tytuł dziecka roku przyznawany przez legendarny dziennik TIME. Tytuł Kid of the Year został przyznany pierwszy raz w historii. Gitanjali Rao miała wtedy 15 lat. Czym zachwyciła świat i jaki ma wpływ na nastolatków oraz dorosłych?

Reklama

Od wykrywania ołowiu w wodzie po sztukę

Zanim Gitanjali dostała nagrodę TIME, zdobywała wyróżnienia w amerykańskich konkursach fizycznych. Jednym z jej wczesnych wynalazków (2017 rok) był system służący do wykrywania ołowiu w wodzie. Urządzenie pracowało szybciej niż jakiekolwiek inne obecne na rynku rozwiązanie. Zainspirowana już od dziecięcych lat dziewczynka marzyła o rozwiązywaniu globalnych problemów. Dzisiaj występuje ramię w ramię z doświadczonymi, o wiele starszymi od niej naukowcami.

Byłam w drugiej lub trzeciej klasie, gdy zaczęłam myśleć o tym, jak wykorzystać naukę i technologię do zmiany społecznej. Miałam jakieś 10 lat, kiedy powiedziałam rodzicom, że chcę zgłębiać technologię nanorurek węglowych [do wykrywania ołowiu w wodzie]. Pomyślałam, że jeśli nikt inny tego nie zrobi, ja to zrobię.

Gitanjali Rao od kilku lat robi karierę naukową. Nauka w STEM School Highlands Ranch w stanie Kolorado zapoczątkowała jej fizyczne i technologiczne zainteresowania. Na uniwersytecie prowadzi badania i poszukuje rozwiązań na problemy, z jakimi boryka się obecnie świat i ludzie. Tu poznasz najlepsze wynalazki, docenione przez TIME.

Pomimo młodego wieku Gitanjali prowadzi badania na Uniwersytecie Kolorado na wydziale biologii komórkowej. Tym razem szuka rozwiązania dla osób uzależnionych od opioidowych leków przeciwbólowych. System oparty na kolorymetrii zdobył uznanie jury na konkursie Technovation Girl Challenge oraz TCS Ignite Innovation. Gitanjali wystąpiła też z tym projektem na konferencji naukowej TED, na której pojawiła się już trzy razy. Dziewczyna pojawiła się też na panelu UNICEF, gdzie opowiadała o konieczności zaangażowania młodych w ochronę planety.

W telewizji widzę obraz, przedstawiający to, że naukowcem jest zwykle starszy, siwy człowiek. Dziwne jest dla mnie to, że ludzie mają przypisane role, takie jak płeć, wiek, kolor skóry. Moim celem było tworzenie własnych urządzeń do rozwiązywania problemów świata, ale także inspirowanie innych do robienia tego samego. 

Globalne ocieplenie to nie żart

W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej młodych osób, które swoją wiedzą i zapałem są w stanie przyćmić o wiele starszych od siebie naukowców. Nic dziwnego, że ambicje młodych wzbudzają zachwyt świata zwłaszcza teraz, kiedy konieczna jest zmiana dotychczasowego działania na rzecz lepszej zmiany. 

Za taką globalną transformacją opowiada się też młoda działaczka ze Szwecji, Greta Thunberg. Nastolatka zainspirowała do aktywizacji na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. W 2019 roku Greta Thunberg została wybrana Dzieckiem Roku TIME. Prawdopodobnie jej osoba zainspirowała dziennik do stworzenia plebiscytu dedykowanego dzieciom i nastolatkom. Choć młoda Szwedka wzbudza na całym świecie skrajne emocje, to z pewnością jej wystąpienia dotyczące zmian klimatu zna praktycznie każda osoba na świecie. Ma to dobry skutek, bo obok globalnego ocieplenia nie sposób przejść obojętnie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.