Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Greta Thunberg – głos przyszłości

greta thunberg

Greta Thunberg – głos przyszłości

3 stycznia szwedzka aktywistka Greta Thunberg skończyła 18 lat. Mimo młodego wieku, stała się znana na całym świecie za sprawą walki o środowisko, a także bezpośrednich wypowiedzi. Przypominamy najważniejsze osiągnięcia Grety oraz wydarzenia, w których uczestniczyła. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Samotny protest przed parlamentem 

Działalność aktywistki rozpoczęła się w 2018 roku. Piętnastoletnia wówczas Greta była zaniepokojona falą upałów i pożarami lasów, które nawiedziły jej ojczyznę. Dziewczyna rozpoczęła protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu i opuszczała szkołę w każdy piątek, aby kontynuować jednoosobową pikietę. 

Greta zwracała uwagę na problem globalnego ocieplenia. Twierdziła również, że władze Szwecji nie respektują postanowień porozumienia paryskiego i nie podejmują działań ograniczających emisję dwutlenku węgla. 

Płomienne wypowiedzi młodej aktywistki

Postawa Grety została dostrzeżona przez sekretarza generalnego ONZ Antónia Guterresa, który zaprosił ją na szczyt klimatyczny COP24 do Katowic. 

Greta wzięła również udział w szczycie klimatycznym USA we wrześniu 2019 roku. Na miejsce dostała się za pomocą jachtu oceanicznego. Zrezygnowała z podróży samolotem, aby ograniczyć zanieczyszczenia emitowane do atmosfery. Podczas konferencji wygłosiła przemówienie, które spotkało się z dużym odzewem w mediach społecznościowych.

Greta zainspirowała młodzież na całym świecie

Protesty Grety stanowiły inspirację do powstania Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, który odbył się w niemal 150 krajach. Uczniowie i studenci w czasie zajęć szkolnych protestowali przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu i degradacji środowiska naturalnego. Strajki miały miejsce również w polskich miastach.

Człowiek Roku 2019

Wpływ Grety Thunberg dostrzegł tygodnik “Time”, który przyznał jej tytuł Człowieka Roku 2019. Aktywistka została także laureatką nagrody Right Livelihood Award, przyznawanej osobom “pracującym nad praktycznymi i godnymi naśladowania rozwiązaniami najbardziej pilnych wyzwań, przed którymi staje dzisiaj świat”. 

Od września możemy również oglądać film “I Am Greta”, który przedstawia życie aktywistki i jej działalność na rzecz planety. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.