Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Greta Thunberg „Człowiekiem Roku” tygodnika „Time”

Greta Thunberg „Człowiekiem Roku” tygodnika „Time”

Greta Thunberg została wybrana „Człowiekiem Roku” tygodnika „Time”. Jest najmłodszą laureatką w historii tego wyróżnienia. Tygodnik przyznaje nagrodę od 1927 roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Greta Thunberg to młoda proekologiczna aktywistka ze Szwecji, o której głośno zrobiło się w ubiegłym roku. Greta prowadziła samotny „Szkolny strajk dla klimatu” pod szwedzkim parlamentem, czym poruszyła opinię publiczną. Dziś jest jedną z najbardziej znanych młodych działaczek na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Porwała za sobą tłumy i stoi na czele światowego strajku młodzieży walczącej przeciwko degradacji środowiska i bierności polityków. 

Niedawno nastolatka wywołała światową burzę swoim wystąpieniem podczas szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku. Jej emocjonalne wystąpienie, w którym oskarżała polityków o skradzione dzieciństwo, spotkało się z rozmaitymi reakcjami. Jedni przyklasnęli, inni krytykowali. Pojawiły się też głosy, że młody wiek i płeć aktywistki wpłynęły na ten odbiór, a Gretę próbują uciszyć przede wszystkim obrońcy patriarchatu. 

Thunberg  była też nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla – to zasługa szwedzkich i norweskich polityków. – Ruch, który zapoczątkowała Greta, jest ogromnym wkładem w pokój na świecie – mówił norweski polityk Freddy André. Jak Greta skomentowała nominację? – To ogromny zaszczyt być nominowanym do takiego wyróżnienia. Jestem bardzo wdzięczna.

Teraz „Time” postanowił wyróżnić Thunberg i przyznał jej nagrodę „Człowieka Roku”. Na okładce tygodnika nastolatka stoi na skalistym brzegu, patrzy w dal. Pod jej nazwiskiem jest podpis: „Siła młodości”. Innymi słynnymi „Ludźmi Roku”, wśród których znalazła się Greta Thunberg byli m.in. Mahatma Gandhi (1930 r.), Franklin D. Roosevelt (1932 r.), królowa Elżbieta II (1952 r.), Albert Einstein (2001) czy Lech Wałęsa (1981 r.). Wśród wyróżnionych są także negatywne przykłady z Adolfem Hitlerem na czele (1938 r.), czy wybranym dwukrotnie – w 1939 r. i 1942 r. – Józefem Stalinem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.