TVP Info zestawia Gretę Thunberg z Hitlerem i Stalinem!

Po przyznaniu tytułu “Person of the year” przez magazyn TIME Grecie Thunberg, prawicowe środowiska ponownie rozpoczęły atak na młodą aktywistkę. Podczas programu “W tyle wizji” w TVP Info 16-letnia Greta Thunberg została zestawiona z poprzednimi laureatami nagrody – Hitlerem i Stalinem. Zupełnie „przypadkiem” nie wspomniano żadnej z pozytywnych postaci – Jana Pawła II, Mahatmy Gandhiego czy Martina Luthera Kinga.

Oprócz uszczypliwości, które od przeszło dwóch miesięcy kierowane są w stronę Olgi Tokarczuk – tegorocznej zdobywczyni literackiej Nagrody Nobla – zarówno publiczne, jak i inne prawicowe media, próbują umniejszyć wagę uhonorowania Grety Thunberg tytułem Człowieka Roku przez magazyn TIME. 

Już po tym, jak w piątek 6 grudnia młoda aktywistka uczestniczyła w strajku klimatycznym w Madrycie (przebiegającym równocześnie z obradami COP25) w głównym wydaniu Wiadomości pojawił się materiał, w którym przedstawiono informacje z hiszpańskiej gazety “El Confidencial”. Redakcja wskazała organizacje, które finansują działalność nastolatki. Wśród domniemanych fundatorów młodej Szwedki wymieniono Fundację Rockefellerów, Michaela Bloomberga “magnata medialnego (…) oraz korporacje, które mają zarabiać na inwestycjach eliminujących węgiel”. Żeby podkreślić, jak bardzo niekorzystna dla Polaków jest działalność Thunberg, zwrócono uwagę, że to Niemcy mogą najwięcej skorzystać na transformacji energetycznej. W materiale wspomniano również o unijnych planach dotyczących zerwania z energetyką węglową oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Materiał sugerował, że zmiany te doprowadzą do deformacji obecnego stylu życia i “rezygnacji z osiągnięć cywilizacyjnych” (w filmie pojawiają się m.in. ujęcia półek z produktami mięsnymi i moment lądowania samolotu).

Materiał znajdziecie tutaj.

Greta w doborowym towarzystwie

Kiedy w środę TIME przedstawił oficjalny werdykt, po raz kolejny redakcje oraz prawostronni komentatorzy wzięli sobie za cel, ponowne ośmieszenie najbardziej poruszającej medialnej osobowości. W programie “W tyle wizji” pojawiło się krążące wśród internautów zestawienie okładek amerykańskiego tygodnika z różnych lat. Tytuł Człowieka Roku otrzymała więc nie tylko Greta, ale także między innymi: Adolf Hitler, Józef Stalin, Osama Bin Ladena, czy Władimir Putin.

Briefz.pl zwróciło uwagę, że według głosowania internetowego dla magazynu, Greta była dopiero na piątym miejscu. “Ludźmi roku” dla głosujących byli protestujący mieszkańcy Hongkongu. Nim jednak przyjmiemy wyniki internetowe, warto zastanowić się kto w Polsce zwyciężyłby w internetowej ankiecie prezydenckiej czy rankingu popularności.

Na swoim profilu społecznościowym, portal wSensie.pl tak skomentował wybór Szwedki:

Najsłynniejsza wagarowiczka świata i ikona ruchów eko-rewolucyjnych jest najmłodszą osobą, której przyznano nagrodę “Time”. Mimo wszystko nie zachęcamy młodzieży w wieku szkolnym do rezygnowania z nauki szkolnej. Szczególnie do uciekania z lekcji geografii…

Komentarzem również podzielił się Marcin Rola redaktor wRealu24.tv:

Natomiast Donald Trump, prezydent USA jest zdania, że Greta powinna iść na zajęcia z metod panowania nad gniewem:

Tytuł “Osobowości Roku” TIME nadaje ludziom, którzy mieli ogromny wpływ na świat medialny i polityczno-społeczny w danym roku. Oprócz wymienionych wyżej osób – które w negatywny sposób zapisały się na kartach historii – amerykańska redakcja wybierała również między innymi: Lecha Wałęsę oraz dwóch papieży – św. Jana Pawła II i Franciszka. Jednak o nich, prawica nie raczyła wspomnieć.