Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu napędzane energią słoneczną

Boom na fotowoltaikę dotyczy nie tylko prywatnych domostw. Coraz więcej firm z sektora prywatnego i publicznego decyduje się na inwestycję w OZE. Tym razem wrocławskie MPK postanowiło skorzystać z odnawialnego źródła energii w jednym ze swoich nowszych budynków. 

Zielona komunikacja

Konserwacja jeżdżących po liniach autobusów, ich codzienne mycie i obsługa pochłania bardzo dużo energii. Wrocławskie MPK postanowiło więc zmienić jej źródło na bardziej ekologiczne. W hali, gdzie przechowywane są pojazdy zdecydowano się na montaż paneli PV. Na dachu budynku umieszczono 135 modułów fotowoltaicznych. 

Oszczędność i ekologia

Takie rozwiązanie oznacza nie tylko zmniejszenie śladu węglowego, ale również duże oszczędności dla firmy. Rocznie hala zużywa ponad 100 tysięcy kWh energii.  Dzięki uzyskaniu energii ze słońca MPK zachowa w swoim budżecie kwotę rzędu 30 tysięcy złotych w skali roku.

Każdy nasz pracownik będzie mógł na bieżąco obserwować efekty, jakie daje ta inwestycja. To dzięki specjalnemu wyświetlaczowi, który został zainstalowany w hali. Odlicza on m.in. zaoszczędzone pieniądze oraz pokazuje ile dwutlenku węgla i pyłów nie wyemitowaliśmy do atmosfery. –mówi prezes MPK Krzysztof Bajawelder.

To dopiero początek

Montaż na hali wrocławskiego MPK to dopiero początek zmian, jakie zapowiada przedsiębiorstwo. Chce ono w najbliższych latach uruchomić podobne instalacje na dachach większości swoich budynków. Całość nie jest małą inwestycją- to kwota rzędu 200 tysięcy złotych. Ale pieniądze te zwrócą się już po ośmiu latach.