Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu napędzane energią słoneczną

farma fotowoltaiczna

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu napędzane energią słoneczną

Boom na fotowoltaikę dotyczy nie tylko prywatnych domostw. Coraz więcej firm z sektora prywatnego i publicznego decyduje się na inwestycję w OZE. Tym razem wrocławskie MPK postanowiło skorzystać z odnawialnego źródła energii w jednym ze swoich nowszych budynków. 

Reklama

Zielona komunikacja

Konserwacja jeżdżących po liniach autobusów, ich codzienne mycie i obsługa pochłania bardzo dużo energii. Wrocławskie MPK postanowiło więc zmienić jej źródło na bardziej ekologiczne. W hali, gdzie przechowywane są pojazdy zdecydowano się na montaż paneli PV. Na dachu budynku umieszczono 135 modułów fotowoltaicznych. 

Oszczędność i ekologia

Takie rozwiązanie oznacza nie tylko zmniejszenie śladu węglowego, ale również duże oszczędności dla firmy. Rocznie hala zużywa ponad 100 tysięcy kWh energii.  Dzięki uzyskaniu energii ze słońca MPK zachowa w swoim budżecie kwotę rzędu 30 tysięcy złotych w skali roku.

Każdy nasz pracownik będzie mógł na bieżąco obserwować efekty, jakie daje ta inwestycja. To dzięki specjalnemu wyświetlaczowi, który został zainstalowany w hali. Odlicza on m.in. zaoszczędzone pieniądze oraz pokazuje ile dwutlenku węgla i pyłów nie wyemitowaliśmy do atmosfery. –mówi prezes MPK Krzysztof Bajawelder.

To dopiero początek

Montaż na hali wrocławskiego MPK to dopiero początek zmian, jakie zapowiada przedsiębiorstwo. Chce ono w najbliższych latach uruchomić podobne instalacje na dachach większości swoich budynków. Całość nie jest małą inwestycją- to kwota rzędu 200 tysięcy złotych. Ale pieniądze te zwrócą się już po ośmiu latach.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.