Ile prądu zużywają lampki choinkowe?

Ile prądu zużywają lampki choinkowe?

Polacy coraz częściej decydują się na bardziej okazałe ozdoby świąteczne. Lampki choinkowe goszczą nie tylko na drzewkach w domach, ale pojawiają się również w ogródkach, dodatkowo podkreślając magiczny klimat świąt. Jak ich zużycie energii przekłada się na domowy rachunek za prąd?

Pierwsze lampki choinkowe oficjalnie uruchomiono 22 grudnia 1882 roku na Piątej Alei w Nowym Jorku. Zdetronizowały małe świeczki i na stałe stały się elementem dekoracji amerykańskich domów. Tam unikalne obfite konstrukcje dekoracyjne są pewnym fenomenem kulturowym. W Polsce choć ten obyczaj nie jest powszechny, to lampki pojawiają się jako istotna część ozdób, szczególnie na choince.

Polecane: Ile miasta płacą za iluminacje świąteczne?

W wielu domach znajdziemy jeszcze kilkuletnie, dobrze działające światełka. Każda lampka jest miniwersją zwykłej żarówki. 3 metrowy, 100-lampkowy kabel ma moc około 50 watów. W zależności od rozmiarów ozdabianego drzewka, potrzebujemy od 1 do 3 sznurów – przyjmijmy, że w naszym przypadku zakładamy dwa. Nie trudno obliczyć zużycie prądu takich światełek, które będą świecić codziennie przez 7 godzin w okresie 3 tygodni – 14,7 kWh.  Jeśli tegoroczna średnia cena prądu w Polsce w taryfie G11 wynosi 55 groszy za 1 kWh, to wykorzystany przez oświetlenie samej choinki prąd będzie nas kosztował dodatkowe 8 złotych.

Jeszcze kilka lat temu światełka LED były futurystycznym wynalazkiem w oświetleniu. Kosztowały nawet 5 razy więcej niż tradycyjne. W tym roku w sklepach sprzedawane są niemal wyłącznie LED-y. 3 metrowy kabel z setką światełek kosztuje niecałe 15 złotych. Ich moc jednak wynosi 3,6 watów. W okresie Świąt pochłoną nieco ponad 1 kWh.

Ta różnica niektórych może zachęcić do podłączenia większej ilości światełek. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą przyozdobić drzewka lub krzewy. Pod uwagę należy również wziąć okna. Fanatycy być może obłożą także balkony i całe pokoje. Wówczas zamiast lamp i żyrandoli nocą będą włączane choinkowe lampki. Można znaleźć kable o długości nawet 35 metrów. Ich koszt wynosi około 100 złotych. Przejście na oświetlenie LED w przypadku ozdób świątecznych jest sposobem na większą oszczędność na święta. I nie jest to tylko efekt tymczasowy – taki świąteczny łańcuch posłuży nawet 20 lat.