Ile prądu zużywają lampki choinkowe?

Ile prądu zużywają lampki choinkowe?

Polacy coraz częściej decydują się na bardziej ekstrawaganckie ozdoby świąteczne. Lampki choinkowe goszczą nie tylko na drzewkach w domach, ale pojawiają się również w ogródkach, dodatkowo podkreślając magiczny klimat świąt. Jak ich zużycie energii przekłada się na domowy rachunek za prąd?

Tradycja świątecznych ozdób

Pierwsze lampki choinkowe oficjalnie podłączono do prądu 22 grudnia 1882 roku na Piątej Alei w Nowym Jorku. Zdetronizowały one małe świeczki i na zostały niezmiennym elementem dekoracji amerykańskich domów. W Polsce choć ten obyczaj jest mniej powszechny, to lampki pojawiają się jako istotna część ozdób, szczególnie na choince.

W świąteczne ozdoby inwestują też miasta. Więcej przeczytasz w artykule:

Ile wydajemy na lampki choinkowe?

W wielu domach znajdziemy jeszcze kilkuletnie, dobrze działające światełka. 3 metrowy kabel to około 100 lampek o łącznej mocy około 50 watów. W zależności od rozmiarów ozdabianego drzewka, potrzebujemy od 1 do 3 sznurów – przyjmijmy, że w naszym przypadku zakładamy dwa. Nie trudno obliczyć zużycie prądu takich światełek, które będą świecić codziennie przez 7 godzin w okresie 3 tygodni – 14,7 kWh.  Jeśli tegoroczna średnia cena prądu w Polsce wynosi 78 groszy za 1 kWh, to prąd wykorzystany do oświetlenia choinki to dodatkowe 11 złotych, czyli ponad 10% przeciętnego rachunku.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Energooszczędne święta

Jeszcze kilka lat temu światełka LED były futurystycznym wynalazkiem i kosztowały nawet 5 razy więcej niż tradycyjne. W tym roku w sklepach sprzedawane są niemal wyłącznie LED-y. 3 metrowy kabel z setką światełek kosztuje niecałe 20 złotych. Ich moc jednak wynosi 3,6 watów. W okresie świątecznym pochłoną nieco ponad 1 kWh.

Ta różnica może zachęcić do podłączenia większej ilości światełek. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą przyozdobić drzewka lub krzewy. Pod uwagę należy również wziąć okna. Fanatycy być może obłożą także balkony i całe pokoje. Wówczas zamiast lamp i żyrandoli nocą będą włączane choinkowe lampki. W sklepach można znaleźć kable o długości nawet 35 metrów. Ich koszt wynosi około 150 złotych. Przejście na oświetlenie LED w przypadku ozdób świątecznych jest sposobem na większą oszczędność na święta. I nie jest to tylko efekt tymczasowy – taki świąteczny łańcuch posłuży nawet 20 lat.

Zobacz też:

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.