Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jakie lampki wybrać na choinkę i czy świąteczne światełka są energooszczędne? #15

ekoświęta

Jakie lampki wybrać na choinkę i czy świąteczne światełka są energooszczędne? #15

Lampki, choć świąteczne, świecą nie tylko w tym okresie, a migają o wiele wcześniej i dłużej, niż w samym świątecznym czasie. Światełka rzeczywiście oddają klimat świąt, robią wrażenie i umilają domowy odpoczynek. Jakie lampki wybrać w tym roku i czym udekorować swój dom, aby było ekologicznie, energooszczędnie i estetycznie? Ile prądu zużywają lampki choinkowe? Podpowiadamy w tym artykule.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Lampki choinkowe do domu

Przyjrzyjmy się kilku wersjom świątecznego oświetlenia i zobaczmy, ile prądu zużywają trzy, różne zestawy lampek. Przyjmijmy, że świecimy 6 ciągami lampek przez 5 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu, przez 21 dni.

175-watowy ciąg 25 różnokolorowych żarówek

175 watów na łańcuch x 6 ciągów = 1050 watów x 5 godzin dziennie x 7 dni w tygodniu x 21 dni = 771,750 watów / 1000 = 771,8 kWh energii elektrycznej zużytej w okresie 3 tygodni.

24-watowy ciąg 50 różnokolorowych mini żarówek 

24 waty na łańcuch x 6 = 144 waty x 5 godzin dziennie x 7 dni w tygodniu x 21 dni = 105840/1000 = 105,8 kWh energii elektrycznej zużytej w okresie 3 tygodni.

4,2-watowy ciąg 50 wielokolorowych diod LED 

4,2 wata na łańcuch x 6 = 25,2 wata x 5 godzin dziennie x 7 dni w tygodniu x 21 dni = 18522/1000 = 18,5 kWh energii elektrycznej zużytej w okresie 3 tygodni.

Wniosek: najlepszym wyborem są zdecydowanie energooszczędne lampki z żarówkami LED. Za oświetlenie z ich wykorzystaniem, zgodnie z podanym scenariuszem, zapłacimy około 12 złotych więcej za rachunek za prąd. W poprzednich scenariuszach ten koszt byłby znacznie wyższy.

Lampki LED

Nie tylko oszczędzają energię i pieniądze, ale działają nawet 10 razy dłużej niż  standardowe żarówki, zużywając 70% mniej energii. Zapłacimy dzięki temu mniej za rachunki oraz nie będziemy musieli się stresować. Takie lampki są mniej awaryjne, a w przypadku wyłączenia jednej lampki, nie spowoduje ona wyłączenia światła całego ciągu. W przypadku żarówek LED zgaśnięcie jednej lampki nie wyłączy całego, świecącego pasma. LEDy są też zabezpieczone przed przegrzaniem i chłodne w dotyku, dlatego stwarzają bardzo niskie ryzyko pożarowe. 

73As2VlumatDfjIGY3kiwettY8Uer5W9xI9LD7AEO3tENF5EZh7dnYeMKqhcTabXoJTYg b9ZwHAA15fhn2hHG13sJG8K7VxQF6n9UzaaQsiS ie5zQrqePJ147XBI5s404wlfv
„Szampańskie” diody LED

Co ważne, żarówki LED posiadają nieograniczone możliwości kombinacji pod względem dopasowania ulubionej kolorystyki, wielkości oraz formy świecenia. Aktualnie stanowią one zdecydowaną większość na rynku świątecznych ozdób, co pozwala kupić różne rodzaje w różnych przedziałach cenowych. Do nas należy też decyzja o formie zasilania lampek – baterie, akumulatory lub prąd. Ale, czy każdy lubi zabawę w rozplątywanie kabli?

Światełka zasilane energią słoneczną

Jeśli lubimy świąteczny nastrój, ale niekoniecznie cieszy nas wyższy rachunek za zużyty prąd oraz przeciąganie kabli i poszukiwanie wtyczek, możemy zainwestować w lampki zasilane energią słoneczną. Takie światełka ułatwiają życie i może staną się początkiem naszej przygody z wykorzystaniem energii odnawialnej? Zamiast wtyczki do kontaktu, na końcu sznura światełek znajduje się przymocowany panel solarny, który może wbić do ziemi lub postawić – w zależności od rodzaju i producenta.

Lampka, która czerpie energię ze słońca, posiada akumulator, który w momencie zachodu słońca wykorzystuje zgromadzoną energię do świecenia.

m98MVgSHOriljKWuUUuCUshmLbFpy71qX8pZywFnx7v9NS9QquH

Lampki posiadają zazwyczaj energooszczędne żarówki LED. Oszczędność prądu i bardziej ekologiczny wymiar światełek solarnych może zachęcać, więc może warto wypróbować to rozwiązanie?

aTmw05xtmo8UVc9xia8PhzjTV2FiyDe4YKvCz5KbQkADdvvusNkgP871Oj DiRvKzZ8y2DMdkKl5eq3y9GrqwIH2yPliHwadP0M89zAaUWF87GSVaDmZr0Ln1ASGPfXkDrkahnZn

Gdzie wyrzucić lampki choinkowe – recykling lampek

No dobrze, lampki przestały świecić, a my nie mamy zamiaru już ich naprawiać, tylko wyrzucić. Co teraz? Tutaj musimy cofnąć się do dnia zakupu lampek i zanim to zrobimy, możemy sprawdzić, czy nasz sprzedawca odbierze nasze lampki i podda je recyklingowi. Wśród takich firm jest na przykład giżycki Polamp, współpracujący z ekologiczną firmą Auraeko (Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego), do której zawozi się zużyty sprzęt. Elektroniczne śmieci powinny być oddawane w konkretne miejsca przestrzegające zasad ochrony środowiska i nowych regulacji, które przewidują zwiększenie skali recyklingu, również elektrośmieci. Robimy to po to, aby uczynić planetę lepszym i czystszym miejscem dla każdego. 

Światełko w tunelu

Warto kierować się w życiu konsumenta zasadą – “mamy to, za co płacimy”. Możemy więc sugerować się nie tylko niską ceną, ale i jakością oraz zaangażowaniem producenta w ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązania. Możemy kupować mniej, a lepiej. Raz zakupione światełka dobrej jakości i o długiej żywotności zapewnią nam radość i święty spokój.

sasha gorin K4NSVQOaJ4Y unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.