Ekologiczna choinka. Jaką choinkę wybrać i jak zrobić własną?

Ekologiczna choinka. Jaką choinkę wybrać i jak zrobić własną?

Choinka to niekwestionowany symbol świąt. U jednych obowiązkowo żywe drzewko z bombkami i gwiazdą na czubku. U innych wersja sztuczna, jedna na kilka czy kilkanaście lat. Zastanawiasz się, która z nich jest bardziej przyjazna środowisku? I czy choinka w ogóle może być ekologiczna?

Czy żywa choinka jest ekologiczna?

Piękny zapach drzewa to niewątpliwa zaleta, kusząca co roku każdego wielbiciela świątecznego klimatu. Jednak każdego roku spora liczba drzewek usycha na przydomowych śmietniskach. Najbardziej ekologiczną choinką byłaby taka, która z powrotem trafi do ziemi lub ta, która nie wymaga ingerowania w leśny ekosystem. Jaką choinkę wybrać? Podczas zakupu warto się zastanowić, czy na pewno potrzebujemy żywej choinki w domu i, czy taki zakup ma coś wspólnego z ekologią. Czym się kierować przy wyborze świątecznego drzewka i jak nie dopuścić do tego, aby twoja choinka wylądowała na śmietniku? 

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców!

Aby tak się nie stało, musimy zadbać o to, aby choinka pochodziła ze specjalnej i legalnej szkółki drzew. Niekiedy drzewa nie pochodzą ze szkółek leśnych, tylko są nielegalnie wycinane z lasu. Kupując choinkę w doniczce warto sprawdzić, czy ma korzenie, by móc ją zasadzić w ziemi. Taka forma drzewka ma przewagę na tym, ściętym, które szybko uschnie i może być jedynie kompostowane.

Ważne jest też, aby podczas uprawy drzew nie stosowano środków chemicznych, takich jak pestycydy. Trudno wówczas mówić o zdrowiu. Niestety, ogromna ilość wyciętych drzewek trafia po świętach z powrotem do lasu, ale zamiast zostać na nowo posadzone, są wyrzucane w plastikowym worku. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Jeśli już skusisz się na żywe drzewko, zadbaj o to, aby choinka znajdowała się w doniczce. Podlewane drzewko, jeśli pozostanie z korzeniami, można zasadzić z powrotem w ziemi! Jednak bardzo ważne jest to, aby w pomieszczeniu, w którym stoi choinka nie było za gorąco. Przy temperaturze powyżej 20℃ drzewko wyschnie, a igły opadną.

Gdzie oddać choinkę po świętach?

Zastanawiasz się, gdzie oddać choinkę po świętach? Gdy czas świąteczny przeminie, możesz oddać choinkę za darmo do specjalnego punktu. Po świętach praktycznie w każdej miejscowości organizowane są akcje zbiórki drzewek, np. taka. 

Nie chcesz kupować drzewka i martwić się, co z nim zrobić po świętach? Zastanów się nad wypożyczeniem choinki.

Choinka jak żywa

Drugą opcją jest wybór choinki sztucznej. . Czy jest bardziej ekologiczna? Na pewno jest tania, wielokrotnego użytku – może służyć nawet 20, 30 lat. Jednocześnie ta trwałość jest zaletą i wadą, ponieważ sztuczne choinki są wykonane z tworzyw, których produkcja powoduje zanieczyszczenie środowiska – głównie z polichlorku winylu. Właśnie z tego względu choinki nie podlegają recyklingowi, a ich rozkład może zająć nawet kilkaset lat. Choinka “made in China”? Tak, w większości sztuczne choinki produkowane są w Chinach, a następnie eksportowane do poszczególnych krajów. 

Garść alternatyw dla żywej choinki

Jak to, święta bez żywej choinki? Dlaczego nie! Istnieje wiele alternatyw, których może nawet nigdy nie próbowaliśmy stosować. Skuszeni zapachem jodły, zapomnieliśmy o swojej kreatywności. Tym razem zapachem iglaków możemy raczyć się w lesie, a w domu postawić na inny rodzaj ozdób. Pobudź kreatywność! Do wyboru masz tradycyjne i minimalistyczne metody oraz nowoczesne, zakręcone sposoby na inne niż zwykle święta.

  • Choinka z wyklejonych ozdób

Masz w domu starą tablicę korkową lub nieużywaną ramkę? Przyklej do nich rozmaite ozdoby, gwiazdki, brokat, stare bombki i stwórz wyklejoną choinkę lub dowolny wzór. 

W taką ramkę można wkleić to, co kojarzy nam się z miłą atmosferą, fot. unsplash.com
  • Choinka z twoich kwiatów

Lubisz kwiaty i masz ich sporo w domu? Powieś bombkę na którymś z nich. Załóż papierowy, lekki łańcuch i staraj się nie uszkodzić rośliny. Po co zrywać choinkę, jeśli mamy już doniczkowe kwiaty? 

AHlvgX6kl6gVeemF5P8h4EsWvqDW fDJjSaG2dM XO5uNEgeeEPGEt5AJNxH1HMqbHdCQI1hJN32juUHDZ uy2OhWWcbz3DXQF2GwU eEG4E49o2MSQ1nzvlk gSKHEj XXjN7cm
Choinka w stylu minimalizmu, fot. unsplash.com
gsRSoKAWSTD2wfz5NraWrnNUCHKJYPQECLVl8 m7uEvk Tm pJdixzFwHPXkIX1b8 yIErVFammH3CFTwI2Nd4AvhTlXA6dd2sEY74 Ewa7OaE7KAUA7Uble5kbHUeUPR8vq92bq
Świecący wazon, fot. coxandcox.co.uk
BOFHV5JQGrowq4GOfIxlxjvbDS
Nietypowa choinka, fot. unsplash.com
  • Same lampki też wystarczą

Choinkę możemy uformować także z samych lampek. Jesteś ciekaw, ile prądu zużywają lampki choinkowe i które najlepiej wybrać? Przeczytaj o tym w tym artykule.

  • Choinka z drabiny

Brzmi oryginalnie i też tak wygląda. Jeśli nie boisz się ryzyka, rozłóż drabinę i zobacz, kto odważy się pod nią przejść. Do dekoracji można użyć drabiny drewnianej, jak i rozkładanej metalowej.

wqzOMq2mF6yGDgf9549SWT4LCM0D7A81BDx2saeXjoufflkp0MSqQSvmIzvG3 EUyHj auhywtDz8jBIbyg5 ndoweQ5oaDjGM9yPYdhmTID14WAjJjFUZ3Gg36f6LGeUPtcTQST
Powieś na niej cokolwiek chcesz, nawet spodnie, fot. maisonsdumonde.com
  • Zainwestuj w lampę świetlną

Światło na suficie w kolorach zorzy polarnej, księżyc, gwiazdy i kolorowe mandale. Taka lampa to inwestycja na lata. Cieszy oko każdego. Do kupienia w sieci.

31UvddNy0BeE8Ipd6
Lampa z iluminacjami, fot. unsplash.com
zG4xyRbHaXeii42GpTpI0 veqA8UZrzGl DlZxkuPVpRut6bc6mN0TaoPS2LWVe 6WieCdk T 34gqvomvjG02YpaRBiZHBDlVILMDDXXpo4nXFPMq0bT6FskadkgOgiRjKTsOCH
Z takich lampek możemy uformować dowolny wzór, np. choinkę, fot. unsplash.com
  • Postaw na minimalistyczną, wiszącą ozdobę…

…lub zrób ją samemu. Możesz użyć deseczek, wieszaków, wyschniętych patyków, kamyczków i wielu innych elementów. 

ztXJzFuNBOCtR8Qnc6TC7DTRBVk6wukxV r2qQV7MbuyJcr6edJZ JJWRtxDhlhkN j7wXNR5Oclxj8tQRTHZzso

źródło: realhome.com, mat. własne

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.