Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Krakowie dadzą drugie życie świątecznej choince

W Krakowie dadzą drugie życie świątecznej choince

Święta, święta i po świętach. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z choinką, Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie zachęca, by dać jej drugie życie. Od 5 stycznia do 1 lutego można oddać drzewka w doniczkach. W przyszłości stworzą one iglasty lasek miejski. 

BANER MOBILEB1
Reklama

ZZM ratuje choinki

To już piąta edycja akcji Zarządu Zieleni Miejskiej. Choinki w doniczkach można przynosić do specjalnie oznaczonego miejsca przy ul. Za Torem 22 w godzinach od 7:30 do 15:30. Zbiórka trwa od 5 stycznia do 1 lutego. Wiosną wszystkie zebrane drzewka (jodły i świerki) zostaną posadzone. Dzięki temu w przyszłości powstanie iglasty lasek miejski.

choinka a

Aby drzewko przetrwało i mogło zostać posadzone, należy je odpowiednio przechowywać i pielęgnować. Pisaliśmy o tym w jednym z tekstów w portalu.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Utylizacja choinek ciętych

Drzewka cięte traktowane są jak odpady zielone. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Krakowie odbiera je na takich samych zasadach. Choinki należy wystawić przed posesję (pobocze jezdni, chodnik) albo, w przypadku bloku, przy altanie śmietnikowej. Wcześniej mieszkańcom zostaną dostarczone specjalne worki, do których powinni włożyć drzewko.

– Do godziny 7:00 w określony dzień, który wynika z harmonogramu dostępnego na naszej stronie internetowej, należy taką choinkę wystawić, a my ją zabierzemy. W blokach można wystawiać przy altanach śmietnikowych. Program będzie uruchomiony od 8 stycznia i potrwa do 16 lutego. Odbiór jest raz w tygodniuwyjaśnia Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Nie tylko Kraków

Nie tylko w stolicy Małopolski bożonarodzeniowe drzewka zyskują drugie życie. Na wrocławskim osiedlu Gajkowice odbywa się wymiana choinek. Jeśli ktoś nie ma warunków na posadzenie żywego drzewka, może je komuś oddać. Dzięki temu choinki się nie marnują. W Bytomiu już po raz trzeci organizowana jest akcja „Nie wyrzucaj choinki po świętach”. To wspólna inicjatywa Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów oraz stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców. Świąteczne drzewka można przywozić na zaplecze techniczne MZDiM przy ul. Tarnogórskiej 1A. Choinki z ubiegłorocznej edycji zostały zasadzone w kilku miejscach w mieście. Iglaki mogą oddawać także warszawiacy. Te z korzeniami zostaną posadzone w dzielnicowych parkach i miejskich lasach, natomiast ścięte będą przerobione na biomasę, która jest ekologicznym źródeł energii. 

W Twoim mieście organizowana jest zbiórka choinek w doniczkach? Napisz nam w komentarzu lub prześlij informację na adres mailowy: redakcja@swiatoze.pl

Źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej, portalkomunalny.pl, wroclaw.tvp.pl, bytom.pl, terazsrodowisko.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.