Choinka z wypożyczalni – ekologiczna wersja świątecznej ozdoby

Choinka z wypożyczalni – ekologiczna wersja świątecznej ozdoby

Zamiast kupować sztuczną choinkę lub żywe drzewko, które po kilku tygodniach ląduje na śmietniku, można iglaka wypożyczyć! Najczęściej po dwóch tygodniach wynajmu wraca do szkółki. Tam zostaje ponownie zasadzony – dzięki temu służy jako świąteczna ozdoba przez wiele lat! Wypożyczenie choinki jest nie tylko ekologiczne, ale również tańsze niż jej kupno.

Każdego roku tylko w Polsce w okresie świątecznym ścina się aż 5 mln drzewek. Służą przez dwa tygodnie, po czym trafiają na śmietnik. Wydawać by się mogło, że żywe choinki są ekologiczne – niestety ich uprawa emituje około 3,1 gazów cieplarnianych rocznie, a późniejsza ich utylizacja również nie pozostaje bez wpływu na środowisko. 

Produkcja sztucznej choinki to około 8,1 kg gazów cieplarnianych. Według wyliczeń naukowców, by stała się ona bardziej ekologiczna od naturalnej, musielibyśmy z niej korzystać przez co najmniej 12 lat. Rozsądnym wyjściem jest zakup choinki z korzeniami – tutaj jednak uważać należy na jej faktyczny stan. Drzewko, które nie rosło w doniczce, tylko zostało do niej wciśnięte tuż przed sprzedażą, nie nadaje się do ponownego zasadzenia. 

Choinka z wypożyczalni 

Ciekawą, a przede wszystkim ekologiczną alternatywą jest wypożyczenie choinki. Od kilku lat w większych miastach funkcjonują punkty, w których na świąteczny czas możemy wynająć drzewko. Później trafia ono do szkółki leśnej, gdzie zostaje ponownie zasadzone. Plusów jest wiele – w ten sposób nie tylko nie przyczyniamy się do szkodliwej wycinki drzew, ale także zaoszczędzimy czas i pieniądze. Większość wypożyczalni oferuje dowóz wybranego drzewka, a sam wynajem jest tańszy niż jego zakup. 

Wypożyczenie drzewka jest najczęściej możliwe na okres dwóch tygodni. W tym czasie postępujemy z nim tak samo, jak w przypadku choinki zakupionej w doniczce. Przede wszystkim należy zadbać o podlewanie drzewka oraz o to, żeby nie stało blisko źródeł ciepła – kaloryferów, telewizorów, czy bezpośrednio na podgrzewanej podłodze. Co równie ważne, choinki nie można pokrywać ozdobnymi sprejami i sztucznym śniegiem ani odcinać gałęzi, korzeni i igieł. Dzięki temu świąteczna ozdoba nie tylko bezpiecznie wróci do naturalnego środowiska, ale także będzie mogła zostać ponownie wypożyczona w przyszłym roku!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.