Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak ekologicznie zapakować prezent? 7 kreatywnych sposobów

Jak ekologicznie zapakować prezent? 7 kreatywnych sposobów

Pakowanie prezentów i… kolejna plastikowa torba z wizerunkiem renifera lub ozdobny papier z motywem zimowego nieba? Co roku po świętach tony opakowań po prezentach trafiają do kosza lub na wysypiska. Może w tym roku zapakujesz prezent własnoręcznie w duchu zero waste

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak zapakować prezent ekologicznie?

Spotkania przy wigilijnym stole, choinka i… prezenty. Te ostatnie są szczególnie ważne dla najmłodszych. W niektórych domach jako prezenty wręcza się symboliczne drobnostki, w innych to spełnianie tych większych i mniejszych marzeń. Niezależnie od tego jak jest u Ciebie, każdy prezent wymaga zapakowania. Najczęściej sięgamy po papierowe lub plastikowe torebki czy papier ozdobny. Całość oplatamy wstążką z tworzywa sztucznego i gotowe. Niewiele z nas myśli jednak o tym, ile odpadów generujemy. A można inaczej!

Przedstawiamy kilka pomysłów, które stworzą bazę dla twojej kreatywności. I gwarantujemy, że wszystkie z nich możesz wykonać z rzeczy, które masz w domu. W końcu najbardziej zrównoważony przedmiot to taki, który już istnieje.

Furoshiki, czyli zawiń w chustę

Furoshiki to chusta z materiału używana do owijania i pakowania różnego rodzaju przedmiotów w Japonii. Szczególną popularnością cieszyła się w wiekach XVII i XIX. Jej zastosowanie promowała także w 2006 roku japońska minister środowiska Yuriko Koike jako alternatywę dla reklamówek z tworzywa sztucznego i jednorazowych opakowań na lunch. 

pakowanie w chuste
Prezent możesz zawinąć w kawałek materiału, fot. Canva

Jako chusty możesz użyć każdego materiału, jaki masz pod ręką – apaszki, która ci się znudziła, poszewki, czy kawałka starej pościeli. 

Zainspiruj się poniższymi przykładami:

sinplastico.com
Instrukcja pakowania, źródło: sinplastico.com

Sznurek jutowy zamiast tasiemki

Jeśli przez całe życie do pakowania prezentów używałeś tasiemek z tworzyw sztucznych i plastikowych kokardek, mamy dla ciebie alternatywę. Sznurki jutowe wykonane są z materiału pochodzenia roślinnego, dzięki czemu są biodegradowalne i przyjazne środowisku. Do tego są dostępne w różnych kolorach i naprawdę tanie – kosztują tylko kilka złotych. 

sznurek
Zamiast wstążki z tworzywa sztucznego wybierz sznurek jutowy, źródło: Canva

Wykorzystaj dary natury

Sznurek jutowy wydaje się nudnym pomysłem? Dodaj do niego naturalne ozdoby, które możesz znaleźć w lesie, parku, ogrodzie, lub domu. Szyszki, gałązki sosny, jemioła, jarzębina, suszone skórki pomarańczy, laski cynamonu, zioła, biżuteria… Zainspiruj się i stwórz własne, niepowtarzalne kombinacje.

Stare mapy, przeczytane czasopisma

Za wyjątkowy papier do pakowania posłużyć mogą stare mapy, przeczytane czasopisma, dzienniki z zeszłego tygodnia. 

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak szybko i prosto wykonać róże ze starych gazet.

Papierowe DIY na mniejsze prezenty

Idealne na biżuterię lub słodycze, a do tego możesz zrobić je sam, używając tylko kawałka papieru i kleju. 

Wykorzystaj tektury do podpisu prezentów

Aby podpisać dla kogo przeznaczony jest prezent, możesz użyć tekturek, kartonów, obrazków z gazet lub starych podręczników. A może sam stworzysz niesamowitą zimową scenerię na tekturze?

aktualne zdjecie portal 1800x900 21 1
Karteczkę z imieniem obdarowanego możesz zrobić z tektury, źródło: Canva

Prezent w skarpecie

Jeżeli planujesz wręczyć prezent domownikowi, warto rozważyć zapakowanie podarunku w nieco inny sposób, wykorzystując to, co masz pod ręką. Może tradycyjna skarpeta, niczym ze świątecznych filmów Hallmarka? 

aktualne zdjecie portal 1800x900 26
Przenieś sposób z amerykańskich filmów do swojego domu, źródło: Canva

Który z powyższych sposobów wybierasz?

A może masz inny pomysł? Koniecznie podziel się nim w komentarzu!

źródło: konmari.com, fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.