1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wynalazek chroniący orły przed turbinami wiatrowymi

Wynalazek chroniący orły przed turbinami wiatrowymi

Energia pochodząca z wiatru jest uważana za jedną z najbardziej ekologicznych. Niestety turbiny bywają groźne dla latających zwierząt. Dlatego skonstruowano specjalne urządzenie, które uchroni orły przed kolizją z turbinami wiatrowymi.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zagrożenia związane z wiatrakami

Wokół instalacji pobierających energię z siły wiatru narosło wiele mitów. Ludzie często nie godzą się na budowę wiatraków w pobliżu, na przykład ze względu na hałas. Tymczasem nowoczesne turbiny rozwiązują już w pełni tę problematyczną kwestię. Jest jednak negatywny wpływ instalacji, który trudno zignorować- zagraża on przelatującym ptakom. Aby wyeliminować to zagrożenie, naukowcy skonstruowali specjalne urządzenie, które uniemożliwi zwierzętom uniknięcie kolizji z nimi. Swoje odkrycie naukowcy opublikowali w Journal of Applied Ecology.

Skąd się biorą kolizje?

Orły to zwierzęta, które są genialnymi drapieżnikami. Niestety ich narząd wzroku ma swoje ograniczenia. Ptaki nie tylko nie widzą łopat wiatraka, ale też nie uznają ich za zagrożenie. Tymczasem kręcą się one z prędkością 290 kilometrów na godzinę. Zderzenie z nimi zawsze kończy się śmiercią. Skala tego zjawiska jest poważna zwłaszcza w południowej Afryce.

Jak wyeliminowano zagrożenie?

Dla ochrony orłów zaprojektowano więc rewolucyjne rozwiązanie. VERA to maszyna ze specjalnym oprogramowaniem, które umożliwia odpowiedni wybór miejsca na budowę wiatraka. Za pomocą algorytmów ocenia, gdzie nie zarejestrowano przelotów ptaków i gdzie instalacje nie będą wchodzić w kolizje z drogami powietrznymi zwierząt. Ponadto VERA jest wyposażona w specjalne nadajniki GPS i wykrywa zwierzęta. Dlatego będzie można odpowiednio wcześnie uniknąć zderzenia, zmieniając pracę turbiny.

Energia wiatrowa przyszłością Afryki

Prototypy VERY jako pierwsze sprawdzone zostaną na terenie południowej Afryki. Potencjał energii wiatrowej tego regionu jest wciąż niewykorzystany i naprawdę imponujący. Dlatego dzięki odpowiednim modyfikacjom i wdrożeniom to właśnie OZE może stać się przyszłością tego regionu. 

Urządzenie, które dodatkowo ochroni lokalną faunę, jest na wagę złota. Ale na szczęście wiele złota nie kosztuje. Cała konstrukcja jest dosyć tania w produkcji i w miarę szybka do zbudowania. Wydaje się więc rozwiązaniem idealnym.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.