MPK Łomża wspomagane odnawialnymi źródłami energii

Na budynkach MPK Łomża uruchomiono instalację fotowoltaiczną, która tworzy potrzebną energię elektryczną, a co za tym idzie, generuje przy tym spore oszczędności. Panele zamontowano na dachu oraz ścianie myjni autobusowej, a ich łączna moc wynosi 28,6 kWp.

Jesteśmy jedną z pierwszych firm komunikacyjnych w Polsce, które zastosowały tego typu rozwiązania. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na istniejącym budynku myjni. Instalacja o mocy 28,6 kWp dostarcza prąd dla całej bazy (budynek administracyjny, warsztat, myjnia, stacja paliw). Jedynie w bardzo pochmurne dni niedobór prądu jest uzupełniany z sieci energetycznej – powiedziała Halina Pawelczyk z MPK Łomża.

To nie jedyna inwestycja wykorzystująca OZE, na zamontowanie której pokusiło się tamtejsze MPK. Na łomżyńskiej ulicy Spokojnej od pewnego czasu działa przystanek, obok którego znajduje się turbina wiatrowa oraz panel PV – dzięki nim podróżni mogą naładować swoje urządzenia mobilne, a sam przystanek może zostać oświetlony. W niedługim czasie MPK w Łomży planuje zakup elektrycznych autobusów, które także miałyby wykorzystywać energię pozyskiwaną ze słońca.

Miasto Łomża bierze udział w projekcie E-bus, w ramach którego być może kupimy do około 2020 roku 10 elektrycznych autobusów 10-metrowych – zdradza Janusz Nowakowski, dyrektor MPK Łomża. – Każdy taki autobus ma akumulator, ważący tonę-półtorej, o mocy 150 kW. Z uruchomionej na początku września instalacji taki pojazd czerpałby prąd 5 godzin przy dobrej pogodzie – podsumowuje Nowakowski.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.