Vestas największym dostawcą turbin wiatrowych na świecie

Duński producent turbin wiatrowych Vestas w zeszłym roku był największym dostarczycielem tego rodzaju systemów, jak wynika z wstępnych danych skompilowanych przez FTI Consulting. Jak mówią przedstawiciele powyższej agencji konsultingowej, jest to głównie wynikiem zwiększającej się ilości tych instalacji w USA. Na tym ogromnym rynku Vestas przejął pozycję lidera rynku od General Electric.

Z kolei chiński producent turbin wiatrowych Goldwind spadł w rankingu światowym z pierwszego na trzecie miejsce. Jest to skutek spowolnienia rozwoju sektora wiatrowego w Państwie Środka. Jednocześnie GE wyszedł na drugie miejsce również na tym azjatyckim rynku. W tym samym czasie w Indiach wzrost instalacji systemów wiatrowych spowodował, że indyjska Gamesa uzyskała silną czwartą pozycję rynkową, a Enercon piątą.

Nie był to dobry rok dla Siemensa. Producent ten wypadł poza pierwszą piątkę największych producentów systemów wiatrowych. Wynika to głównie z osłabienia tempa inwestycji na amerykańskim rynku instalacji off-shore w roku 2016, jak informuje FTI Consulting.

Kompletny raport FTI zostanie opublikowany w marcu 2017.