W 5 dni „zamordował” 4 000 ludzi, a 150 000 wysłał do szpitala. Przedstawiamy Wielki Smog Londyński

Gdyby nie fakt, że historia ta wydarzyła się naprawdę, mogłaby być scenariuszem trzymającego w napięciu horroru. Chodzi o smog, który od 5 do 9 grudnia 1952 roku utrzymywał się w Londynie, doprowadzając w tych dniach do śmierci 4 tys. ludzi. Przez kolejne tygodnie zabił 8 tys. londyńczyków, a 150 tys. za jego sprawą znalazło się w szpitalach. Dopiero rok temu udało się odkryć, co tak naprawdę spowodowało śmierć tylu ludzi.

Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność płuc i hipoksja, czyli niesprawność oddechowa organizmu. Pośrednio ludzie ginęli także w wypadkach spowodowanych bardzo słabą widocznością, co doprowadzało do całkowitego wstrzymania ruchu ulicznego. Mgła, która zawisła nad miastem, ograniczyła w niektórych miejscach widoczność do 1 m.

Ochłodzenie, które przyszło z początkiem grudnia 1952 roku, spowodowało, że londyńczycy zaczęli intensywnie ogrzewać domy. Węgiel, którym palili w piecach był bardzo niskiej jakości i miał bardzo dużą zawartością siarki. Spalane paliwo przekształciło się w gaz i trafiło do atmosfery, doprowadzając do ogromnego skażenia powietrza. Sytuacja pogorszyła się, gdy nastąpiła inwersja temperatury. Zimne powietrze zostało uwięzione pod warstwą ciepłego, mgła stała się gęsta i śmierdząca.

Z badań opublikowanych zaledwie dwa lata temu w “Proceedings of the National Academy of Sciences” wynika, że w wyniku spalania do atmosfery trafiło 2 000 ton dwutlenku węgla, 140 ton kwasu solnego, 14 ton związków fluoru i 370 ton dwutlenku siarki. Z dwutlenku siarki powstał kwas siarkowy, który wdychany uszkadzał płuca i cały układ oddechowy, doprowadzając do zgonu.

W 1956 roku w Wielkiej Brytanii uchwalono ustawę o czystym powietrzu, która miała przyczynić się do poprawy jakości powietrza i uniknięcia w przyszłości podobnego zjawiska. Od wielkiego londyńskiego smogu minęło 66 lat, ale obecnie nie powinniśmy zapominać o jego tragicznych konsekwencjach.

Foto: Flickr, David Holt

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.

Solarna wieża widokowa powstanie niebawem w Londynie

Jedna z ikon Londynu – wieżowiec Gherkin, może niebawem doczekać się futurystycznego sąsiada – budynku nazwanego Tulip, który zaprojektowany został przez biuro Foster+Partners, nagrodzone m.in. za bryłę Gherkina. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, to budowa zacznie się już w 2020 roku, a ukończona zostanie w 2025 roku.