W Afryce odkryto nowy gatunek ssaka

Często napływają do nas smutne wieści o zanikaniu kolejnych gatunków zwierząt. Jednak tym razem naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego donoszą, że w lasach Afryki znaleziono nowy gatunek ssaka. To góralek drzewny, który wydaje dźwięki przypominające śpiew.

Przypadkowe odkrycie

Naukowcy odkryli zwierzę całkowicie przypadkowo, w paśmie górskim Taita, w południowo-wschodniej Kenii. Początkowo celem ich wyprawy było zbadanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta nocne. Właśnie wtedy usłyszeli nieznany, niezidentyfikowany przez nikogo wcześniej dźwięk. 

Fotowoltaika od Columbus Energy
Góralek drzewny, fot. Hanna Rosti

Góralki to gatunek ciągle słabo znany

Góralkowce, jako rząd ssaków łożyskowych, są ogólnie znane nauce. Jednak ze względu na miejsce ich występowania – korony drzew w tropikalnych lasach Afryki, oraz głównie nocną aktywność – nie zostały poznane i opisane wystarczająco dobrze. Wiadomo, że zwierzęta te potrafią wydawać dźwięki o mocy ponad 100 decybeli, a także są dalekimi krewnymi słoni. 

Jeden z gatunków góralkowców – góralek skalny.

Śpiew góralków przypomina “zduszone uderzenie”

Naukowcy zaobserwowali, że pieśń góralka drzewnego to kombinacja różnych sylab, która trwać może nawet 12 minut. 

– Śpiewające góralki drzewne to najprawdopodobniej samce, które próbują zwabić samice – wyjaśniła Hanna Rosti z Uniwersytetu Helsińskiego, która spędziła 3 miesiące w lasach Taita, obserwując nocne ssaki i nagrywając ich odgłosy. 

– Systematyka wielu nocnych ssaków pozostaje słabo poznana, a wiele populacji nie zostało jeszcze w ogóle zbadanych – powiedział Henry Pihlström, który również brał udział w obserwacjach. 

Źródło: phys.org