Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Australii powstanie największa morska farma wiatrowa na świecie. Zainwestuje w nią polska firma!

W Australii powstanie największa morska farma wiatrowa na świecie. Zainwestuje w nią polska firma!

W Australii powstanie największa morska farma wiatrową na świecie. W ten ambitny projekt zainwestuje polska firma, która aktualnie działa na rynku europejskim, a w planach już ma kolejne inwestycje na odległym kontynencie.

Reklama

Największa morska farma wiatrową na świecie ma powstać w Australii

Podczas konferencji PSEW 2023 w Serocku, Respect Energy Holding GK ogłosił plan inwestycji w największą morską farmę wiatrową na świecie u wybrzeży Australii. W rozmowie z Polską Agencją Prasową, prezes Sebastian Jabłoński wskazał także na inne plany firmy, które dotyczą wejśćia na rynek australijski.  

– Jako firma działająca na większości rynków europejskich postanowiliśmy zrobić kolejny krok w kierunku wzmocnienia naszej globalnej działalności. Mając na uwadze szereg ograniczeń m.in. sieciowych w Polsce i Europie a także regulacje na energetycznych rynkach Starego Kontynentu podjęliśmy starannie przemyślaną decyzję o rozszerzeniu naszego portfolio o inwestycje na rynku australijskim. Najważniejszą z nich jest stworzenie projektu budowy największej morskiej farmy wiatrowej mówi Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy Holding GK. 

– Już wkrótce ogłosimy pełną informację na temat tego wielkoskalowego projektu inwestycyjnego o mocy około 6 GWdodaje. 

Plany Respect Energy Holding GK

Jak zapewnia prezes Respect Energy Holding GK, firma ma już w planach kolejne inwestycje w Australii. Celem ma być rozwinięcie pełnej działalności handlowej na nowym rynku.

– Pragniemy, by ta działalność opartą była nie tylko o inwestycje w moce wytwórcze ale także trading energii odnawialnej i sprzedaż energiipodkreśla Sebastian Jabłoński. 

– Projekty offshorowe jak i te oparte o rozwiązania hybrydowe – tj. połączenie źródeł wytwarzania z magazynami energii – stanowią przyszłość energetyki odnawialnej. Jestem przekonany, że powodzenie wielkoskalowych inwestycji Respect Energy Holding GK na kontynencie australijskim pozwoli nam także wesprzeć polskie podmioty w poszukiwaniu rozwiązań i nawiązać współpracę z liderami offshore na rynku lokalnymdodaje. 

Największa farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym 

W odległości około 40 km od włoskiego brzegu Morza Adriatyckiego powstaje Barium Bay – pływająca elektrownia wiatrowa o mocy 1,1 GW. Farma ma składać się z 74 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda. W warunkach panujących na morzu, mają one produkować nawet 3 000 GWh energii każdego roku, co odpowiada zapotrzebowaniu ponad miliona gospodarstw domowych.

Nowa elektrownia wiatrowa na Adriatyku to efekt współpracy międzynarodowej firmy Galileo z włoską Hope Group, która będzie odpowiadać za realizację instalacji. Barium Bay ma być największą farmą wiatrową na Morzu Śródziemnym. Jednak zanim to się stanie, minie przynajmniej kilka lat. Aktualnie projekt jest na etapie badań środowiskowych i technicznych które mają zakończyć się latem tego roku. Wkrótce mają rozpocząć się prace pomiarowe i potrwają do 2025 roku. 

Źródło: informacja prasowa respect.energy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.