W Kałmucji pojawią się turbiny wiatrowe

Rosyjska spółka działająca w sektorze OZE we współpracy i przy wsparciu funduszu celowego, który utworzyła firma RUSNANO, wybudują pierwszą elektrownię wiatrową na terytorium Republiki Kałmucji w europejskiej części Rosji.

Współpracę w tym zakresie ogłosiła spółka Fortum i RUSNANO. Ta druga przygotowała specjalny fundusz inwestycyjny, z którego będą pochodzić pieniądze na realizację projektów.  Pierwszą inwestycją, która powstanie dzięki tym środkom będzie szereg elektrowni wiatrowych o sumarycznej mocy 200 MW. Docelowo w portfelu ma znajdować się w sumie 1820 MW mocy. Jest to suma państwowych przetargów jakie spółki Fortum i RUSNANO wygrały w latach 2017-2018. Zgodnie z warunkami konkursów pierwsze obiekty mają zostać oddane do użytku i zacząć sprzedawać energię na rynku hurtowym w czwartym kwartale 2020 roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nie są to pierwsze inwestycje z zieloną energię na terenie republiki. Wcześniej elektrownie wiatrowe budowała tam spółka UK Vetroenergetika, a w sierpniu 2019 roku zapowiedziano program modernizacji sieci wodociągowych i systemów irygacyjnych tak, by zasilały je ogniwa słoneczne. Pierwszym obiektem, który powstał była 53 kilowatowa siłownia zbudowana przez Hevel. Nadal wznoszone są dwie kolejne elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 110 MW. Nie zmieni to jednak w gwałtowny sposób sytuacji w Kałmucji, gdzie udział OZE w tamtejszym miksie energetycznym jest bardzo niski i wzrasta powoli. Co więcej, region dotykają poważne deficyty energii.