W Madrycie zezwolono na wybicie papug

Na ulicach stolicy Hiszpanii żyje około 12 tysięcy papug. Zdaniem nowych miejskich włodarzy ptaki “naruszają różnorodność biologiczną i zagrażają bezpieczeństwu”. Działanie na rzecz likwidacji ma zostać zakończone za rok. “Ideałem jest całkowite wyeliminowanie tego gatunku z naszego miasta”, potwierdzają władze Madrytu.

Włodarze miejscy wyjaśniają, że chodzi o gatunek papug mnicha. Niebezpieczeństwo mają stanowić spadające gniazda oraz gwałtowny spadek liczebności wróbli.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Decyzję o likwidacji tego gatunku ptaków oznajmił odpowiedzialny w Madrycie za ochronę środowiska Borja Carabante. Przypomniał on, że mnichy mogą żyć w niewoli nawet 20 lat i składać do ośmiu jaj w ciągu roku. Koszt eliminacji tych ptaków wyniesie około 100 tysięcy euro. Ma ona być zrealizowana za pomocą odławiania w pułapkach oraz sterylizacji ptaków. “Ideałem jest całkowite wyeliminowanie tego gatunku z naszego miasta. Maksymalnie zostanie przy życiu 600 okazów” – powiedział Carabante.

Papugi do Hiszpanii trafiły z Argentyny, jako zwierzęta domowe w latach osiemdziesiątych XX wieku. Z czasem stały się gatunkiem miejskim, wręcz inwazyjnym. Eksplozja populacji nastąpiła po 2016 roku – ich populacja wzrosła o ponad 33%.