W Markach powstaje pierwsze w Polsce samowystarczalne energetycznie centrum edukacyjne

W Markach pod Warszawą za kilka tygodni rozpocząć ma się budowa Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Inwestycję realizować będzie firma Budimex. Jej wartość wynosi niemalże 86 milionów złotych.

To największa inwestycja w Markach od wielu lat. Kompleks ten będzie w pełni samowystarczalny energetycznie, co potwierdzone zostanie certyfikatem BREEAM.

Na kompleks składać będzie się szkoła podstawowa dla 1200 dzieci, sala widowiskowa i sportowa, basen, boisko z bieżnią, miasteczko ruchu drogowego oraz parking z 300 miejscami postojowymi. Plany przewidują, że całość gotowa ma być na wakacje przyszłego roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

budim

„Tak naprawdę w Markach już od 1999 r., czyli od reformy edukacji, brakowało gimnazjum z prawdziwego zdarzenia. Już w poprzedniej kadencji zapadła decyzja o budowie nowego obiektu. Początkowo miało to być gimnazjum na 800 uczniów, ale bieżąca kadencja zastała nas z kolejną reformą edukacji. Dlatego zmieniona została koncepcja i powstanie obiekt dla 1200 uczniów”, tłumaczy Tadeusz Markiewicz z Urzędu Miejskiego w Markach.

Liczba uczniów w Markach mocno rośnie w ostatnich latach. W tym roku szkolnym w podstawówkach jest ponad trzy tysiące uczniów. Jeszcze siedem lat temu było ich poniżej dwóch tysięcy.

Władze miasta reprezentuje spółka Mareckie Inwestycje Miejskie. To ona podpisała umowę z Pekao S.A. na finansowanie tego przedsięwzięcia. Całkowita wartość tej inwestycji wynosi 85,77 miliona złotych.

„Kompleks przy Wspólnej z założenia miał być zeroenergetyczny, co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii, ile sam wyprodukuje”, chwali się Kamil Wieczorek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich. „Osiągnęliśmy to dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu. Budynek ma właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie, jest wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę. Ponadto będzie posiadał możliwość regulacji nie tylko temperatury, ale także wilgotności powietrza i barwy światła w zależności od nasłonecznienia pomieszczeń. Całą wodę z deszczu będziemy magazynować i wykorzystywać na dachach zielonych oraz do podlewania”, wylicza Wieczorek.

Kompleks w Markach ma być pierwszą w Polsce szkołą, która uzyska certyfikat BREEAM, czyli potwierdzenie wysokiego poziomu praktyk w zakresie zrównoważonego budownictwa i oszczędnej eksploatacji nieruchomości.

Foto: Mareckie Inwestycje