W Nidzicy otworzono miejską ciepłownię na biomasę

Ciepłownia miejska w Nidzicy, która będzie wykorzystywać lokalną biomasę, została otwarta w zeszłym tygodniu. Jak podaje generalny wykonawca – grupa E energija, koszt całej inwestycji wynosił 22 mln zł. Ciepłownia wyposażona jest w dwa kotły o mocy 5 MW i 2,5 MW oraz ekonomizer kondensacyjny.

„Ekologiczne ciepło” z nowej ciepłowni miejskiej trafi do 90% mieszkańców Nidzicy, którzy są podpięci do sieci ciepłowniczej. Lokalna biomasa zastąpi węgiel, a efektywność ciepłowni podniesie ekonomizer kondensacyjny, który pozwala na odzyskiwanie ciepła ze spalin.

Inwestycję w nowe źródło ciepła dla Nidzicy wsparł dotacją w wysokości 9 mln złotych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jej ramach wymieniono również ponad 2 kilometry sieci oraz 48 węzłów.

NFOŚiGW przeznacza znaczne środki na projekty związane z biomasą. W tamtym roku ogłosił wyniki konkursu na dofinansowanie instalacji biomasowych i geotermalnych z poddziałania 1.1.1.”Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej”. Dziewięciu projektom rozdysponowywano 210 mln złotych.

W tym roku NFOŚiGW podjął również decyzję o dofinansowaniu budowy ciepłowni w Białej Podlaskiej. Jej moc całkowita ma wynieść 17 MW. Szacuje się, że będzie miała ona wpływ na spadek emisji gazów cieplarnianych o ponad 47 ton. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 30 mln złotych i zrealizowany zostanie w 2019 roku.

źródła: gramwzielone.pl, pecbp.pl

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: