Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstanie Centralna Dolina Wodorowa 

W Polsce powstanie Centralna Dolina Wodorowa 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że w Polsce powstanie Centralna Dolina Wodorowa. W Elektrowni Kozienice podpisano już list intencyjny w tej sprawie. Co zakłada ta inwestycja i jak wpłynie na polskie plany dotyczące zielonego wodoru?  

Reklama

Gdzie powstanie Centralna Dolina Wodorowa?

W poniedziałek 17 lipca odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy Centralnej Doliny Wodorowej. Gdzie ma powstać ta inwestycja? W Kozienicach, ma funkcjonować na obszarze trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Centralna Dolina Wodorowa im. Braci Łaszczyńskich powstanie na bazie klastra wodorowego Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. W Kozienicach rozpoczęła się już budowa bloków energetycznych w technologii gazowo-parowej. 

– To ważny krok na drodze transformacji energetycznej i rozwoju naszej gospodarki wodorowej. To rozwiązanie, które dzięki zaangażowaniu polskich przedsiębiorców oraz ekspertów, wzmocni zarówno nasze bezpieczeństwo energetyczne, jak i przewagę konkurencyjną gospodarki krajowejkomentuje Anna Moskwa,  minister klimatu i środowiska.

Polska produkcja wodoru

W Centralnej Dolinie Wodorowej produkowane będą elektrolizery o mocy 250 MW. To właśnie one przekształcą energię elektryczną w wodór. Kiedy ruszy produkcja w ramach tej inwestycji?

Według Polskiej Agencji Prasowej pierwszy wodór w województwie świętokrzyskim może zostać pozyskany już w 2024 roku. Wtedy w kopalni Jaźwica uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, a także elektrolizer o mocy 1 MW. Paliwo pozwoli zasilić pojazd wykorzystywany w kopalni.

Doliny wodorowe w Polsce

W Polsce aktualnie działa siedem dolin wodorowych (dolnośląska, mazowiecka, podkarpacka, śląsko-małopolska, pomorska, wielkopolska, zachodniopomorska) oraz jeden Centralny Klaster Wodorowy. Celem dolin wodorowych jest integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych oraz optymalizacja procesów i kosztów.

– Tego typu inwestycje zapewniają ogromne pole do prowadzenia prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych, dlatego w powstanie Centralnej Doliny Wodorowej zaangażowały się również uczelnie. W przyszłości rozwój gospodarki wodorowej pozwoli nam wykształcić ekspertów, których wiedza i doświadczenie stworzą fundament dla budowy konkurencyjności i atrakcyjności regionów zaangażowanych w działalność Centralnej Doliny Wodorowej mówi Anna Moskwa.

Źródło: gov.pl, pap

Fot głów: gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.