W Szwajcarii powstała szkoła zasilająca okoliczne gospodarstwa domowe

Czy można połączyć edukację z produkcją energii? Na to pytanie odpowiedział twierdząco kompleks budynków szkolnych znajdujący się w jednej z gmin w okolicach szwajcarskiego Berna.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Drewniana szkoła podstawowa i przedszkole stały się symbolem nowoczesnego budownictwa w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Szkoła w Port, zaprojektowana przez firmę architektoniczną Skop z Zurycha, nadmiar produkowanej przez siebie energii oddaje w formie nadwyżki miejscowej społeczności.

Stało się to możliwe dzięki 1100 panelom słonecznym, które w pełni zaspokajają zapotrzebowanie kompleksu szkolnego, ale również pozwalają zasilić w energię 50 okolicznych gospodarstw domowych. Wykonawca kompleksu – firma Skop została wybrana w drodze międzynarodowego konkursu, którego głównymi kryteriami było zbudowanie placówki zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Budynek powstał przy użyciu drewna pochodzącego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Wykorzystane materiały budowlane są nietoksyczne i nadają się do ponownego recyklingu.

Szkoła zajmuje powierzchnię ponad 16 500 tys. metrów kwadratowych, na których przebywa każdego dnia około 280 uczniów. „Umieszczony na łagodnym zboczu budynek wykorzystuje topografię i łączy różne przestrzenie zewnętrzne, dopasowując się do dzieci w różnym wieku. Na poziomie głównym wszystkie pomieszczenia wykorzystują korzyści i walory wynikające z ruchomego zadaszenia. Każda klasa to niezależne pomieszczenie, które tworzy przytulną i domową atmosferę dla dzieci”, wyjaśnia firma Skop.

Źródło: Inhabitat