Latające samochody w Japonii już od 2020 roku?

Jak się okazuje, Japonia zaczyna przygotowywać się do rewolucji w transporcie, jaką są latające samochody. Japoński rząd w tym roku powoła komisję publiczno-prywatną, aby omówić potencjalne wykorzystanie tego typu technologii w codziennym życiu. Władze mają nadzieje na ściągnięcie firm zajmujących się elektrycznymi, latającymi pojazdami. O planach rządu poinformował Yoshihide Suga, sekretarz kancelarii premiera.

Władze Japonii wskazują na zbyt powolny rozwój technologii latających pojazdów wśród miejscowych producentów. Rząd chce zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w innowacje i w transport pionowy. Komisja będzie składać się z przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu oraz Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury i Turystyki, która we współpracy z prywatnymi firmami opracuje „mapę drogową” rozwoju transportu pionowego w Japonii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Japonia widzi w latających pojazdach, zwłaszcza w samochodach, narzędzie do redukcji emisji oraz zmniejszenia korków ulicznych w większych miastach. Kraj ten znajduje się w czołówce państw inwestujących w przedsiębiorczość i technologie. Na rynku jest wiele start-upów oraz firm pracujących na tym rodzajem transportu, jednak jak dotąd poczyniono niewielkie postępy w sferach, np. postawy legislacyjnej i bezpieczeństwa lotu.

Suga wyraził nadzieję, że latające samochody będą przede wszystkim odgrywać dużą rolę na obszarach górskich i na odległych wyspach, a także podczas klęsk żywiołowych.

W Japonii funkcjonuje grupa wolontariuszy i aktywistów „Cartivator”, pracujących w przemyśle samochodowym i lotniczym, której celem jest zademonstrowanie prototypu latającego pojazdu podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Będzie to pierwszy, poważny test dla japońskich producentów i władz Japonii.

Nie tylko Japońscy decydenci widzą przyszłość w latających pojazdach. Obecnie francuski producent Airbus testuje jednoosobowy pojazd latający od stycznia bieżącego roku. Niedawno informowaliśmy o ambitnych planach firmy Uber Technologies – podczas drugiego corocznego szczytu Uber Elevate w Los Angeles został zaprezentowany prototyp latającej taksówki produkcji Ubera. Według firmy latające pojazdy będą przyszłością komunikacji miejskiej i zastąpią obecne usługi naziemne firm taksówkarskich.

Specjaliści i eksperci zajmujący się tematyką transportu pionowego podkreślają, że większym problemem w rozwoju latających samochodów nie jest samo wynalezienie i zastosowanie technologii, ale kwestie legislacyjne i zapewnienia bezpieczeństwa lotu. Niezbędne są zaawansowane systemy nawigacyjne, które zabezpieczą trasę lotu w przypadku rozwinięcia dużych flot samochodów latających. Można spotkać się z opiniami, że rewolucja związana z latającymi pojazdami rozpocznie się od razu od modelu „transport as a service”, gdzie wyzwania związane z bezpieczeństwem zostaną rozszerzone o autonomiczny system poruszania się pojazdu bez udziału kierowcy.

Źródło: Japan Times, AutoGen.pl