Pierwszy w Polsce aquapark zasilany biogazem

W Tychach otwarto Wodny Park zasilany biogazem

30 kwietnia dokonano uroczystego otwarcia Parku Wodnego Tychy. Ta warta 112 milionów inwestycja wyróżnia się na tle innych ekologicznym podejściem do zasilania oraz nowatorską formułą organizacyjną. Dzięki temu utrzymanie obiektu ma być o 25% tańsze niż porównywalnych parków wodnych.

Projektowanie obiektu zaczęto na jesieni 2010 roku, a budowa ruszyła w 2015 roku. Inwestorem Parku Wodnego jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach. Obiekt zasilany jest biogazem z oczyszczalni ścieków, także należącej do RCGW. Biogaz pozwala na produkcję prądu i ciepła.

„To innowacyjne rozwiązanie w zakresie dostarczania energii wpisuje się w model gospodarki niskoemisyjnej, na którego realizacji szczególnie nam zależy”, chwalił obiekt Miłosz Stec, wiceprezydent Tychów.

Jak wynika z analizy inwestora, większość polskich parków jest deficytowa, a największe koszty pochłania energia. Stąd pomysł na ich zmniejszenie. Wykorzystanie biogazu przekłada się na 4,5 miliony złotych mniej wydanych na zakup ciepła i energii elektrycznej. Dodatkowe 1,2 miliona złotych w budżecie daje sprzedaż zielonych certyfikatów.

Jak szacuje RCGW, toczne utrzymanie Parku Wodnego pochłonąć ma do 17 milionów złotych, czyli o 20-25% mniej niż typowych obiektów tego rodzaju. Zarząd aquaparku ma ambitny zamysł, by przychody ze sprzedaży biletów były w stanie pokryć te koszty. Jeśli jednak tak się nie stanie, to dofinansowanie obiecał samorząd miast. Wiceprezydent Stec informował, że na ten rok już zagwarantowano trzy miliony złotych na ten cel.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.