W wielkopolskim Brudzewie powstanie ogromna farma fotowoltaiczna

W Brudzewie w powiecie tureckim powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 70 MWp, zajmująca powierzchnię 110 hektarów – poinformował w komunikacie prasowym Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów Konin. Realizacja inwestycji potrwa 24 miesiące, a jej koszt to około 200 mln zł.

Farma fotowoltaiczna, która powstanie na terenach zrekultywowanych po eksploatacji górniczej, będzie największą i najbardziej wydajną w Polsce. Obecnie działające farmy fotowoltaiczne nie przekraczają mocy 4 MWp. Zaliczają się do nich obiekty w Czernikowie, Ostrzeszowie, Cieszanowie czy Kolnie.

Inwestycja, jaką planuje przeprowadzić ZEPAK, może stać się jednym z filarów Wielkopolskiej Doliny Energii. Zgodnie z tą koncepcją tereny we wschodniej Wielkopolsce, w subregionie konińsko-tureckim, miałyby się stać zagłębiem energetycznym opartym na odnawialnych źródłach energii. Fotowoltaika to jednak nie jedyny pomysł na wdrożenie tej wizji. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego planuje postawić na energetykę wodorową. W tym celu powołany został zespół doradczo-ekspercki “H2-Wielkopolska”. Ma on konsolidować środowiska samorządowe, biznesowe, naukowe i społeczne, by doprowadzić do wdrożenia i rozwoju w tym regionie nowoczesnych technologii opartych na wodorze.

Przypomnijmy, tereny położone we Wschodniej Wielkopolsce były jednym z największych zagłębi węgla brunatnego. Stopniowe odchodzenie od wydobycia węgla i energetyki węglowej poskutkowało powstaniem trudnych do zagospodarowania terenów pokopalnianych. Z początkiem roku pracę zakończyła ponadto Elektrownia Adamów w Turku.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Magazyny energii zintegrowane z wiatrakami

Podstawowym problemem turbin wiatrowych jest fakt, że produkują one energię, gdy mocno wieje wiatr. Jak jest silny, to produkcja jest duża, a ceny energii spadają, ale jak cichnie, to sytuacja jest odwrotna. Ten problem jest istotny z punktu widzenia operatorów sieci energetycznej, właścicieli wiatraków i odbiorców prądu.

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.