Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W wyniku globalnego ocieplenia koszty pomocy humanitarnej wzrosły o 800%! 

W wyniku globalnego ocieplenia koszty pomocy humanitarnej wzrosły o 800%! 

Według najnowszych badań, koszty pomocy humanitarnej w związku ze zmianami klimatu wzrosło 8 razy w latach 2000-2021. Chociaż największego wsparcia potrzebują kraje rozwijające się, otrzymują tylko połowę potrzebnych funduszy. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Zmiany klimatu zwiększają potrzebę pomocy humanitarnej 

Według analizy międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam, finansowanie pomocy humanitarnej w związku ze zmianami klimatu wzrosły o 800% w ciągu ostatnich 20 lat. Rok 2021 był trzecim najbardziej kosztownym pod względem ceny, jaką trzeba było zapłacić za szkody wywołane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. 

Szacuje się, że do 2030 roku koszty łagodzenia skutków zmian klimatu i pomocy humanitarnej wzrosną dwukrotnie, wynosząc 580 miliardów dolarów. Do 2050 roku wsparcia potrzebować może nawet 200 milionów ludzi. Więcej na temat obecnych i nadchodzących zagrożeń związanych z globalnym ociepleniem przeczytasz w 6. raporcie IPCC:

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Katastrofy naturalne zagrażają najbiedniejszym 

Skutki zmian klimatu, które najboleśniej dotykają kraje o niskim poziomie rozwoju, to dług, który powinni spłacać najwięksi emitenci. Tak się składa, że są to jednocześnie kraje rozwinięte, o największym dochodzie per capita

Najbogatsze państwa świata są odpowiedzialne za 92% historycznych emisji gazów cieplarnianych. Co więcej, ślad węglowy 1% osób z największym majątkiem jest ponad dwukrotnie większy niż połowy ludzi. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Kraje rozwinięte mają dług do spłacenia

W 2021 roku łagodzenie skutków zmian klimatu związanych z ekstremalnymi suszami, powodziami i falami upałów wyniosło 329 miliardów dolarów. Kraje o niskim poziomie rozwoju, najbardziej dotknięte klęskami żywiołowymi, potrzebowały 63-75 miliardów dolarów w celu łagodzenia skutków. 

Mimo tego, najbogatsze części świata przez ostatnie 5 lat płaciły średnio połowę tej ceny, zostawiając bez pomocy miliony ludzi. Aby załatać tę dziurę potrzeba około 28-33 miliardów dolarów. To niecałe 20% majątku Jeffa Bezosa, najbogatszego człowieka na świecie. 

Bogate kraje nie tylko nie zapewniają potrzebnej pomocy humanitarnej w obliczu katastrof pogodowych. One także nie dotrzymują obietnicy przekazywania 100 miliardów dolarów rocznie na rzecz adaptacji do zmian klimatu w krajach o niskim poziomie rozwoju i uciszają wołanie o wsparcie finansowe, które może pomóc odzyskać siłypowiedział Danny Sriskandarajah, dyrektor generalny Oxfam

ONZ reaguje na ułamek katastrof naturalnych na ziemi 

Jak wynika z analizy Oxfam, pomoc humanitarna ONZ odpowiada na jedynie 7,5% katastrof naturalnych związanych z globalnym ociepleniem w krajach rozwijających się. Ekstremalne warunki atmosferyczne stworzyły zagrożenie dla blisko 4 miliardów ludzi – ONZ przyniosło pomoc zaledwie 474 milionom osób

W3 ndLhFY1UrAGwOfkl2N3zZ8 98HVx4bzy0adrQp8nYGl2jzRnM9eg4i4X OiqivYcnmFPiVlzRA8xf0SFIEijm34MBOrzBG2Q8jrp Z49k4nDr IXnYU6FIq2E6PjQ 96sh6jAhwU9ZGhktw
Źródło danych: Oxfam/ DOI: 10.21201/2022.8977 

Bogate państwa blokują pomoc 

Według analizy, najwięksi emitenci, którzy mają fundusze na wspieranie krajów o niskim poziomie rozwoju w łagodzeniu zmian klimatu i adaptacji do ich skutków, blokują potrzebne wsparcie finansowe. 

W związku z tym, autorzy badań domagają się konkretnych działań na rzecz wsparcia finansowego i pomocy humanitarnej w krajach najbardziej narażonych na katastrofy naturalne. Oxfam apeluje o uwzględnienie postulatów podczas konferencji COP27, która odbędzie się tego roku w Egipcie. 

Z całością raportu można zapoznać się tutaj

Źródło: T. Carty, L. Walsh, Footing the Bill: Fair finance for loss and damage in an era of escalating climate impacts, DOI: 10.21201/2022.8977. 

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.