Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jerzyki – transmisja online z budki lęgowej

Jerzyki – transmisja online z budki lęgowej

Są malutkie, a poruszają się błyskawicznie, bo w locie osiągają nawet do 200 km/h! Powietrze to ich żywioł, więc spędzają tu większość czasu. Żywią się owadami. Chcesz lepiej poznać ich codzienne życie? Od tego roku możesz oglądać online jerzyki zamieszkujące na dachu budynku Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jerzyki – co o nich wiemy

Są malutkie – zaledwie 18-20 cm długości i 40-50 gramów wagi, ale bardzo szybkie. W locie osiągają prędkość nawet do 200 km/h. Przez wielu mylone z jaskółką. Są jednak od niej szybsze i inaczej umaszczone. Jerzyki mają dostrzegalne z zewnątrz jednolite, ciemne ubarwienie. Lubią poruszać się w gromadzie. Wydają przy tym charakterystyczny delikatny świst – przy przelocie ich stadek dźwięki są intensywniejsze. W Polsce ptaki znajdują się pod ochroną ścisłą.

Jerzyki zamieszkują (głównie w celach lęgowych) dachy, zaułki, szczeliny budynków oraz obiektów naturalnych. Chętnie osiedlały się w popularnych kiedyś blokach z tzw. wielkiej płyty.

Jerzyki pogromcy komarów

Jerzyki większą część życia spędzają w locie. W powietrzu zdobywają materiał na gniazdo i pokarm, jedzą, piją i kopulują. Żywią się owadami. Jedzą muchówki, chrząszcze, motyle, muchy i komary. I właśnie dlatego są chętnie zapraszane pod nasze dachy. Wiele osób instaluje specjalne budki lęgowe dla jerzyków, by mieć spokój z komarami.

Jerzyki na dachu NFOŚiGW

Jerzyki zaprosił pod swój dach także NFOŚiGW. Przez ostatnie 10 lat w budkach wylęgło się przeszło 300 młodych ptaków. W zeszłym roku „enfosiowa” populacja osiągnęła rekordową liczbę – bo aż 114  ptaków (w tym 56 piskląt). Jerzyki te znajdują się pod fachową opieką ornitologiczną Mariusza Grzeniewskiego z firmy APUS, która koncentruje się na ochronie dzikiej przyrody w tym w szczególności ptaków i nietoperzy zasiedlających budynki oraz miejską zieleń.

W tym sezonie NFOŚiGW zaprasza nas wszystkich do obserwacji życia ptasiej rodziny. Z jednego z domków udostępniany jest nieinwazyjny przekaz na żywo. Transmisja z życia ptasiej rodziny jest dostępna pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=Q6VPbkWHJlU

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.