W związku ze zmianami klimatu w polskich miastach pojawiły się nekrologi ludzkości

Od kilkunastu dni na ulicach polskich miast można natknąć się na nietypowe nekrologi. Porozklejane na ścianach i słupach ogłoszeniowych głoszą śmierć… ludzkości. Nietypowa akcja społeczna jest prowadzona przez ruch społeczny o nazwie Extinction Rebellion Polska.

Ulotki stylizowane na nekrologi pojawiły się już m.in. w Warszawie, Trójmieście czy Wrocławiu. Głoszą one rychłą zagładę Polski, poszczególnych miast, a także całej ludzkości.  Można na nich przeczytać np.: „Ludzkość 190 000 p.n.e. – 2050 n.e. Zmarła z powodu globalnego ocieplenia, utraty miejsc zdatnych do zamieszkania, głodu, suszy, wojen”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Ten symboliczny akt ma zwrócić uwagę na ignorowany przez nasz rząd kryzys klimatyczny. Wszystkie ostatnie pięć lat należało do pięciu najcieplejszych w historii pomiarów, rok 2019 najpewniej dołączy do tego ponurego rekordu. Naukowcy szacują, że upały zwiększają śmiertelność o ok. 10%, co oznacza około 100 zgonów dziennie w Polsce. W 2003 roku fala upałów w Europie doprowadziła do śmierci 70 000 osób. Globalna temperatura sprzed epoki przemysłowej wzrosła już o ponad 1°C, gdy wzrośnie o 2°C, takie upały będą występować w Europie w co piątym miesiącu letnim, a w krajach tropikalnych w co drugim. W związku z globalnym ociepleniem czeka nas pustynnienie, brak wody dla ludzi, zwierząt i upraw, do tego miliony uchodźców klimatycznych, którzy ruszą z Afryki i Azji. W Indiach miliony ludzi cierpi teraz z braku wody, setki tysięcy stało się uchodźcami klimatycznymi, 4 700 ludzi popełniło samobójstwo, o czym donosi m.in. The Guardian. Nekrologi są zapowiedzią przyszłości, żegnamy miasta lub życie jako takie, które wymarło wskutek kryzysu klimatycznego – podkreślił Robert Rient, pisarz, dziennikarz oraz działacz Extinction Rebellion Polska, cytowany przez portal WirtualneMedia.pl.

Extinction Rebellion (XR), czyli Ruch Przeciwko Wymieraniu, to międzynarodowy oddolny ruch społeczny, którego celem jest zatrzymanie postępujących zmian klimatycznych. Jego członkowie organizują pokojowe happeningi oraz manifestacje, by zwrócić uwagę społeczeństwa i rządu na zagrożenia związane z nazbyt szybkim ocieplaniem się klimatu. XR posiada już swoich przedstawicieli w polskich miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Łódź czy Szczecin. Do tej pory działania XR wsparli w mediach społecznościowych m.in. aktor Marcin Dorociński czy dziennikarka Justyna Sobolewska.