Centrum Messukeskus w Helsinkach będzie „czyste” w 110%

Messukeskus to największe i najbardziej znane centrum wystawowo-konferencyjne w Finlandii. W związku ze zbliżającą się 110-tą rocznicą swojego istnienia zarząd centrum postanowił uczcić jubileusz w nietypowy sposób. Zgodnie z oświadczeniem zarządu do 2029 r. centrum stanie się bezemisyjne w 110%.

Położone w Helsinkach w dzielnicy Pasila Centrum Messukeskus powstało w 1919 r. z inicjatywy Fińskiej Korporacji Handlowej jako element budowania zaufania wśród potencjalnych zagranicznych klientów do fińskiego przemysłu oraz zaufania Finów do krajowych produktów. Rocznie odbywa się tam kilka tysięcy spotkań, konferencji, wystaw oraz kongresów.

Będziemy w 110% bezemisyjni do roku 2029 r., który to rok będzie 110-tą rocznicą naszego powstania. Cel ten planujemy osiągnąć poprzez redukcję zużycia energii elektrycznej oraz zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych oraz wprowadzania innych bezemisyjnych rozwiązań technologicznych. We wszystkich tych procesach zachowamy najwyższą odpowiedzialność korporacyjną – powiedział Anni Vepsäläinen, dyrektor zarządzający w centrum.

W praktyce Messukeskus jest w trakcie budowy jednej z największych elektrowni słonecznych w Finlandii, a planowana data jej oddania do użytku to przełom  sierpnia i września bieżącego roku. Dodatkowo planowany jest zakup 1589 paneli słonecznych, które posłużą do pokrycia powierzchni dachowych centrum. Dzięki temu oczekiwane jest też zmniejszenie się ilości energii niezbędnej do klimatyzowania budynku, ponieważ panele będą pełnić jednocześnie funkcję izolacyjną i zacieniać dach.

Wszystkie inwestycje związane z energią słoneczną centrum  przeprowadza we współpracy z fińską spółką Helen Ltd, która specjalizuje się w rozwiązaniach energetycznych neutralnych dla środowiska. Utworzona zostanie też flota pojazdów elektrycznych do obsługi klientów. Padła również deklaracja całkowitej rezygnacji z plastikowych jednorazowych sztućców i zastawy.

Nie są to pierwsze działania Messukeskus w celu ograniczania zmian klimatycznych i wpływu na środowisko. W 2009 r. centrum jako pierwsze w Finlandii  uzyskało certyfikat zarządzania środowiskowego ISO 14001.

Foto główne: Skorpion87