Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

We Francji biodiesel z oleju palmowego bez ulgi podatkowej

We Francji biodiesel z oleju palmowego bez ulgi podatkowej

Francuski Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję o wyłączeniu oleju palmowego z listy biopaliw. W ten sposób przestanie mu przysługiwać prawo do ulgi podatkowej. Mowa tutaj o kosztach rzędu 70 – 80 milionów euro rocznie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Orzeczenie to potwierdza decyzję Komisji Europejskiej, zgodnie z którą olej palmowy jest traktowany jako niezrównoważony dla środowiska i w związku z tym nie powinien być promowany jako ekologiczny. – Wzywamy inne kraje europejskie do pójścia w ślady Francji i zaprzestania zmuszania kierowców do płacenia za fałszywie „zielone” paliwa, które niszczą światowe lasy deszczowe i dziką przyrodę – skomentowała decyzję sądu Laura Buffet, dyrektor ds. czystych paliw w Transport & Environment (T&E) – europejskiej federacji organizacji pozarządowych.

Już w marcu Komisja Europejska uznała olej palmowy za paliwo nieekologiczne, które nie powinno być promowane w ten sposób. Jego produkcja przyczynia się w dużym stopniu do wycinki lasów naturalnych. Obecnie olej palmowy stosowano w biodieslu, jednak po tej decyzji do 2023 roku będzie postępowało jego ograniczenie we Francji. W 2030 ma osiągnąć wartość bliską zeru, uwzględniając parę wyjątków.

Unia Europejska jest drugim największym importerem oleju palmowego na świecie. Od kilkunastu miesięcy wzrasta świadomość konsumencka narodów UE i systematycznie zmniejszają jego spożycie. Jednak od kilku lat aż połowa importowanego oleju jest stosowana w przemyśle paliwowym.

Przeciwko temu procederowi zbierane są podpisy pod internetową petycją, pod którą podpisało się już ponad 661 000 Europejczyków.

Zgodnie ze sprawozdaniem KE przedstawionym Europarlamentowi z marca 2019 roku 45% światowej ekspansji oleju palmowego spowodowało wylesianie. Głównym beneficjentem sprzedaży tego surowca jest Indonezja. Tamtejsze przedsiębiorstwa bronią się przed oskarżeniami UE o dewastację środowiska naturalnego. Twierdzą, że dalsze wypalanie lasów tropikalnych jest już nielegalne.

źródło: lepszytransport.pl, tvn24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.