Zgodnie z poprzednimi planami, ostatnia w kraju elektrownia węglowa miała zostać zamknięta w 2030 roku. Jednak na początku tego tygodnia węgierski minister innowacji i technologii ogłosił, że stanie się to już w 2025 roku.
Węgiel zastąpi energia ze słońca
Podczas konferencji Powering Past Coal Alliance minister Attila Steiner powiedział, że Węgry zamierzają osiągnąć 90% neutralności emisyjnej do 2030 roku. Planują zrealizować ten cel, utrzymując obecną produkcję elektrowni jądrowej i zwiększając moce słoneczne do 6 GW.
– Chcielibyśmy także do 2025 roku wyłączyć ostatnią elektrownię opalaną węglem brunatnym – elektrownię Matra – dodał Attila Steiner.
Minister zapewnił, że Węgry skorzystają z funduszy Unii Europejskiej, aby przekwalifikować pracowników kopalni.
Sprawiedliwa transformacja
Ekoaktywiści określili oświadczenie Steinera wielkim zwycięstwem klimatu i pracowników z dotkniętych transformacją branż.
– Deklaracja zamknięcia elektrowni Matra o mocy 884 MW jest kluczowym krokiem w planowaniu sprawiedliwej transformacji dla pracowników i dotkniętych społeczności – powiedzieli przedstawiciele organizacji Europe Beyond Coal.
Obecnie, na terenie elektrowni Matra, planowana jest budowa farmy słonecznej o mocy 200 MW. Mają w niej znaleźć zatrudnienie pracownicy zamykanej kopalni.
Do 2025 roku z węgla zrezygnują też inne kraje
Prezydent Węgier János Áder ogłosił pierwotny plan odejścia od węgla do 2030 roku na szczycie klimatycznym ONZ w 2019 roku. Kraj zobowiązał się również do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, podobnie jak inne państwa europejskie.
Oprócz Węgier do 2025 roku z węgla zamierza zrezygnować 6 krajów europejskich: Francja (2022), Portugalia (2022), Słowacja (2023), Wielka Brytania (2024), Irlandia (2025) i Włochy (2025).
Źródło: euractiv.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.