Węgry przyspieszają odejście od węgla. Zamkną kopalnie już w 2025 roku

Zgodnie z poprzednimi planami, ostatnia w kraju elektrownia węglowa miała zostać zamknięta w 2030 roku. Jednak na początku tego tygodnia węgierski minister innowacji i technologii ogłosił, że stanie się to już w 2025 roku. 

Węgiel zastąpi energia ze słońca

Podczas konferencji Powering Past Coal Alliance minister Attila Steiner powiedział, że Węgry zamierzają osiągnąć 90% neutralności emisyjnej do 2030 roku. Planują zrealizować ten cel, utrzymując obecną produkcję elektrowni jądrowej i zwiększając moce słoneczne do 6 GW. 

Chcielibyśmy także do 2025 roku wyłączyć ostatnią elektrownię opalaną węglem brunatnym – elektrownię Matra – dodał Attila Steiner. 

Minister zapewnił, że Węgry skorzystają z funduszy Unii Europejskiej, aby przekwalifikować pracowników kopalni. 

Sprawiedliwa transformacja

Ekoaktywiści określili oświadczenie Steinera wielkim zwycięstwem klimatu i pracowników z dotkniętych transformacją branż. 

Deklaracja zamknięcia elektrowni Matra o mocy 884 MW jest kluczowym krokiem w planowaniu sprawiedliwej transformacji dla pracowników i dotkniętych społeczności – powiedzieli przedstawiciele organizacji Europe Beyond Coal. 

Obecnie, na terenie elektrowni Matra, planowana jest budowa farmy słonecznej o mocy 200 MW. Mają w niej znaleźć zatrudnienie pracownicy zamykanej kopalni.

Do 2025 roku z węgla zrezygnują też inne kraje

Prezydent Węgier János Áder ogłosił pierwotny plan odejścia od węgla do 2030 roku na szczycie klimatycznym ONZ w 2019 roku. Kraj zobowiązał się również do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, podobnie jak inne państwa europejskie. 

Oprócz Węgier do 2025 roku z węgla zamierza zrezygnować 6 krajów europejskich: Francja (2022), Portugalia (2022), Słowacja (2023), Wielka Brytania (2024), Irlandia (2025) i Włochy (2025).

Źródło: euractiv.com