Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na styku dwóch światów. W Szkocji odkryto granicę geologiczną

wyspa skye

Na styku dwóch światów. W Szkocji odkryto granicę geologiczną

Chociaż podróże w czasie w malowniczej Szkocji zdarzają się tylko w filmach, odkrycie zespołu badaczy jest równie fascynujące. Naukowcy pod kierunkiem ekspertów z UW ustanowili granicę geologiczną pomiędzy dwoma jednostkami czasowymi okresu jurajskiego – oksfordem i kimerydem, podaje Uniwersytet Warszawski. 

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Odkrycie na wyspie Skye 

Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS) powstała 50 lat temu, aby wspierać współpracę naukową w dziedzinie geologii. Organizacja naukowa zrzesza już ponad 120 państw. W zeszłym miesiącu zatwierdziła ustanowienie granicy geologicznej dwóch pięter jury górnej – oksfordu i kimerydu. Niezwykłe miejsce znajduje się w miejscowości Flodigarry na szkockiej wyspie Skye. 

uw2
Złoty gwóźdź na wyspie Skye. Fot. UW

Prace geologiczne w tym obszarze trwały od 20 lat. Zespół badawczy, na czele którego stał prof. Andrzej Wierzbowski z Wydziału Geologii UW, składał się z naukowców z Polski, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Francji, Hiszpanii i USA. 

Czym jest granica geologiczna

Jak czytamy na stronie UW, granica geologiczna jest strefą dzielącą dwie geologiczne jednostki czasowe. Musi zostać wyznaczona w konkretnym profilu geologicznym i w konkretnym miejscu. 

Ustanowiona u wybrzeży Szkocji granica leży u podstawy ściany klifu. Jej zdefiniowanie możliwe było na podstawie analizy faun amonitów i mikroplanktonu, badań izotopowych i magnetostratygraficznych.

–  Granica nie zawsze musi być widoczna gołym okiem na podstawie występujących skał. Czas geologiczny jest wyznaczany przede wszystkim przez zmiany grup skamieniałości, ich pojawienie się i zanikwyjaśnia dr hab. Marcin Barski z Wydziału Geologii UW, członek zespołu badawczego.

Szczególna wartość historyczna i geologiczna

Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych na całym świecie wyznacza punkty, w których wbija się tzw. „złoty gwóźdź”. Miejsca te zyskują status obszarów o szczególnej dla całej planety wartości historycznej i geologicznej.

„Złoty gwóźdź” ustanowiony w Szkocji oznacza, że zespół badaczy pod kierunkiem naukowców z UW odkrył miejsce najbardziej reprezentatywne na Ziemi dla granicy pomiędzy dwoma piętrami geologicznymi. 

– Każda dziedzina nauki dąży do tworzenia definicji. W geologii jednym z pojęć definiujących jest właśnie granica geologiczna. Cieszymy się, że przyczyniliśmy się do systematyzacji tego obszaru naukowego –podkreśla dr hab. Marcin Barski.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, uw.edu.pl

Fot.: Wyspa Skye

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.