Pakiet ustaw “Zdrowa Zielona Polska” – propozycja PSL

Ludowcy złożyli w Sejmie projekty trzech ustaw związanych z programem „Zdrowa Zielona Polska”. Ich głównym celem jest wprowadzenie przepisów, dzięki którym recykling stanie się powszechną, ogólnodostępną normą.

Zielony kolor na sztandarze zobowiązuje

Pod trzema projektami kryją się – system butelkomatów, oznaczenia na opakowaniach ułatwiające segregację oraz ograniczenie używania plastiku. 

Składamy dziś ważny pakiet ustaw. Ważny dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń i środowiska. Zielony kolor na sztandarach zobowiązuje. PSL i Koalicja Polska chce zmieniać podejście do ekologii. Stąd pakiet „Zdrowa Zielona Polska” – powiedział na konferencji prasowej prezes Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ludowcy liczą na ponadpartyjne poparcie dla swojego pomysłu. Największe wyzwanie to przekonanie klubu PiS. Rząd podpiera się informacją, że założenia ekologiczne mają być zawarte w Nowym Polskim Ładzie. Ludowcy uważają, że trzeba działać wcześniej.

Rozwijanie systemu butelkomatów

Ludowcy wnioskują o utworzenie systemu butelkomatów, czyli „opłaty depozytowej” na puszki oraz butelki. Dodatkowa opłata zwracana byłaby przy oddaniu opakowania do butelkomatu. Systemowi zwrotów podlegałyby puszki oraz butelki o pojemności od 0,2l do 3l wyprodukowane ze szkła, tworzyw sztucznych lub aluminium. Recyklomaty miałyby stanąć w każdym sklepie o powierzchni powyżej 2000m2. 80% kosztów ich zakupu oraz znakowania opakowań pokryłoby państwo. PSL powołuje się na dane z krajów europejskich, gdzie dzięki butelkomatom nawet 91% opakowań podlega recyklingowi.

Proponujemy wprowadzenie butelkomatów. One stają się coraz bardziej popularne. Wesprzyjmy ten trend. Państwo zwróci 80% kosztów zakupu takiego urządzeniapodkreśla posłanka Urszula Pasławska.

Oznaczenia na opakowaniach

Kolejna ustawa ma zobowiązać producentów do umieszczenia na opakowaniu symbolu wskazującego odpowiedni kosz na odpady. Wszystko po to, by ułatwić ich segregację.

  • kolor niebieski – do zbierania papieru
  • kolor żółty – do zbierania metalu, plastiku i opakowań wielomateriałowych
  • kolor zielony – dla opakowań szklanych
  • kolor brązowy – dla biodegradowalnych odpadów z gospodarstw domowych
  • kolor szary – dla odpadów zielonych
  • kolor czarny – dla odpadów zmieszanych

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że 66% Polaków deklaruje, że segreguje odpady, ale tylko 15% robi to prawidłowo. A nieodpowiednia segregacja jest szkodliwa dla środowiska, ale także obciąża gospodarkę.  PSL wylicza, że to dodatkowe 447,88 mln zł rocznie.

źródło: twitter.com/nowePSL

Koniec z plastikiem

Trzeci projekt dotyczy plastikowych toreb dostępnych w sklepach. Ludowcy postulują o ich wycofanie.

W sklepach przy kasie możemy kupić i torebkę papierową, i plastikową. My chcemy postawić tylko na te, które są biodegradowalne, które są w 100% nieszkodliwe dla środowiska, są najbardziej ekologiczne. I tutaj też zadanie dla tych sklepów, żeby w najbliższym czasie przeszli tylko i wyłącznie na takie reklamówki, na takie torby, które dają szanse na ponowne wykorzystaniepowiedział lider PSL.

PSL proponuje dwa etapy procesu. Od 1 lipca 2021 – 50% toreb musiałoby spełniać określone w projekcie wymogi, a od 1 stycznia 2022 roku używalibyśmy tylko i wyłącznie toreb nadających się do odzysku.

Zastąpienie plastikowych opakowań torbami biodegradowalnymi jest szansą dla polskiego rolnictwa. Takie torby można wykonać z produktów rolnych podkreśla posłanka Urszula Pasławska.

źródło: psl.pl, twitter.com/nowePSL