Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podpisał rozporządzenie o zakazie stosowania jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców z plastiku w podległych samorządowi jednostkach. Ponadto miasto zainwestowało w pięć automatów do recyklingu butelek PET.

Plastikowe opakowania, naczynia i sztućce jednorazowe zostaną zastąpione przez odpowiedniki wielokrotnego użytku wykonane ze szkła, metalu lub materiałów biodegrawalnych. Tak zdecydował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, podpisując odpowiednie rozporządzenie. W ramach niego podlegające samorządowi instytucje będą również dążyć do wycofania się z folii do pakowania przesyłek oraz styropianowych opakowań na jedzenie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Podpisane rozporządzenie, które już weszło w życie, to nie jedyny krok Sosnowca w kierunku ograniczenia zużycia plastiku. Dodatkowo w ramach akcji „Sosnowiec bez plastiku” urzędnicy przeprowadzą przegląd dostawców współpracujących z Urzędem Miasta i w miarę możliwości postawią przede wszystkim na tych, którzy do świadczenia swoich usług wybierają ekologiczne alternatywy – np. dostarczają wodę mineralną w szklanych butelkach.

Butelkomaty w Sosnowcu

Sosnowiec zainwestował również w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.

Tego typu rozporządzenia o ograniczeniu zużycia plastiku w jednostkach samorządu terytorialnego uchwalono już np. w Gdańsku, Warszawie, Gdyni czy w urzędzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.