Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy rekin świecący w ciemności

shark

Największy rekin świecący w ciemności

Bioluminescencyjne gatunki zwierząt morskich fascynują i czynią podwodne światy tajemniczymi oraz wciąż nieodgadnionymi. Naukowcy sfotografowali niedawno trzy gatunki rekinów, które mają zdolność świecenia w ciemności.

BANER MOBILEB1
Reklama

Świecący rekin

Rekiny świecące w ciemności zostały uchwycone w wodach Chatham Rise, u wybrzeży Nowej Zelandii. Jeden z nich, Dalatias licha, czyli kitefin jest obecnie największym znanym kręgowcem zdolnym do wytwarzania własnego światła. Dokładne badania, studium przypadku i fotografie opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Marine Science.

To pierwsze takie eksperymentalne badanie trzech świecących gatunków rekinów z Nowej Zelandii, dające wgląd w różnorodność i zjawisko bioluminescencji rekinów. Analiza podkreśla potrzebę dalszych badań, aby móc zrozumieć tych niezwykłych mieszkańców głębin, jakim są świecące rekinynapisali autorzy badania.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Zjawisko bioluminescencji

Bioluminescencja jest definiowana jako zjawisko produkcji światła przez organizmy żywe. Efekt jest spowodowany reakcją biochemiczną. Świecenie w ciemności jest powszechne wśród organizmów morskich, a po raz pierwszy zaobserwowano ją u rekinów w XIX wieku. 

Zfm8RQlqXASU4sIsKgixF03VtK1VxCB3XUONdg If8p mo61LO4lvOaaat2vqLuT0IarnFxhMXyu9uBGHtqU0Fxz
źródło: Frontiers in Marine Science

Obecnie uważa się, że około 57 z 540 znanych gatunków rekinów jest zdolnych do wytwarzania bioluminescencji, powiedział stacji CNN współautor badania Jérôme Mallefet, szef laboratorium biologii morskiej na Katolickim Uniwersytet w Lowanium (Belgia).

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Głębia oceanu

Obecne badanie oznacza, że po raz pierwszy zaobserwowano tę właściwość u rekina tak dużego jak kitefin, który może osiągać długość aż 1,8 metra. Te gatunki rekinów żyją na niezbadanych głębinach – od 200 do ponad 750 metrów. Naukowcy nie przypuszczali, że akurat te rekiny mogą wykazywać właściwości bioluminescencji, właśnie przez wzgląd na tę ogromną i niedostępną głębokość. W tak odległych od powierzchni oceanów głębinach żyje ogromna wielka ilość świecących w ciemności istot, sięgająca nawet 90% wszystkich bytujących organizmów. Światło jest wykorzystywane do wabienia, przyciągania partnerów i ofiar oraz pełni funkcję kamuflażu. Rekiny mogą wykorzystywać bioluminescencję właśnie do tego ostatniego celu, stapiając się z blaskiem słońca, odbitym w wodzie. Ale okazy wykazują zjawisko światła również na płetwach, co jest na razie niezrozumiałe do naukowców.

źródło: Frontiers in Marine Science

Ponadto naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain i Narodowego Instytutu Badań Wody i Atmosfery (NIWA) w Nowej Zelandii zarejestrowali to zjawisko również u dwóch innych rekinów głębinowych: rekina czarnego (Etmopterus lucifer) oraz rekina południowego (Etmopterus granulosus). Jérôme Mallefet przyznał dziennikowi The Guardian, że świecące rekiny zostały zdiagnozowane pierwszy raz.

źródło: ecowatch.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.