Wrocławska Elektrownia Słoneczna – opłacalna dla środowiska i mieszkańców

Wrocławska Elektrownia Słoneczna – opłacalna dla środowiska i mieszkańców

Kolejny dobry rok ma za sobą Wrocławska Elektrownia Słoneczna. Jej twórcy podkreślają, że na sukces składa się jakość ogniw w panelach fotowoltaicznych, łączna powierzchnia paneli oraz liczba słonecznych godzin w ciągu roku. 3 tysiące paneli produkuje prąd dla prawie 15 tysięcy wrocławian.

Słoneczna inwestycja

Panele fotowoltaiczne na dachach 35 wieżowców należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe zostały zainstalowane w 2017 roku. Możliwe to było dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego wojewódzkiej filii. WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach programu Prosument udzielił wsparcia w wysokości 1,7 miliona złotych, a pozostałe 2,5 miliona złotych potrzebnych na inwestycję spółdzielnia uzyskała w formie preferencyjnej pożyczki. Łącznie na dachach bloków zainstalowano 3 tysiące paneli fotowoltaicznych, które zajmują powierzchnię 0,5 ha. Od początku zakładano, że instalacja będzie projektem opłacalnym zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców. Dzięki jej działaniu do atmosfery trafia o 614 ton CO2 mniej. A poza tym pozwala na oszczędności. W 2017 prognozowano, że przez cały rok spółdzielcy zaoszczędzą nawet 337 tys. zł.

Dobry rok

Rok po uruchomieniu paneli, Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe miała powody do radości. Z elektrowni o mocy blisko 0,8 MW korzystało prawie 15 tysięcy wrocławian. W pierwszym roku udało się też wyprodukować o prawie 10% więcej energii elektrycznej, niż zakładały to prognozy.

 – Według wstępnych szacunków oscylujące wokół 1 mln zł rocznie rachunki za wspólnie zużywany prąd zmniejszyły się o blisko 350 tys. Za nami bardzo słoneczny rok i przekonaliśmy się, że fotowoltaika sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Będziemy rozwijać to zastosowanie; teraz chcemy dzielić się naszym doświadczeniem z tymi, którym również zależy na środowisku mówił Józef Śnieżek, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

W 2018 roku Spółdzielnia podpisała również porozumienie o partnerstwie z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Oba podmioty wspólnie zadeklarowały współpracę na rzecz poprawy stanu środowiska.

Słońce świeci nad spółdzielnią

2020 rok przyniósł kolejne dobre informacje. Projekt Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej formalnie został rozliczony z WFOŚiGW. 

– W zeszłym roku zapłaciliśmy niespełna 88 tys. złotych za energię elektryczną w budynkach z PV, w tych samych budynkach przed instalacją PV zapłaciliśmy 435 tys. złotych, roczna rata spłaty pożyczki do WFOŚiGW we Wrocławiu wynosi 303 tys. złotych. Wszystko zrealizowane zgodnie z założeniami programu Prosument a nawet z małą nadwyżką o 5,7%czytamy na facebookowym profilu Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej.

Wrocławska Elektrownia Słoneczna w liczbach:

 • 35 elektrowni słonecznych na dachach budynków,
 • 2771 szt. paneli fotowoltaicznych,
 • 0,5 ha powierzchni dachów wykorzystano pod panele fotowoltaiczne,
 • 1,7 mln zł dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu,
 • 2,5 mln zł pożyczki z WFOŚiGW we Wrocławiu,
 • 739 kWp – łączna moc zainstalowanych elektrowni,
 • 760 tys. kWh rocznie produkcji energii elektrycznej z OZE,
 • 600 ton CO2 rocznie mniej emisji, co odpowiada asymilacji gazu cieplarnianego przez około 150 ha lasu czyli 50 000 drzew,
 • 15 tys. mieszkańców korzysta z prądu wytworzonego przez PV na potrzeby części wspólnych budynków, zasilającego m.in. windy, hydrofornie, czy oświetlenie korytarzy, wejść, otoczenia,
 • 425 tys. zł koszty roczne energii przed instalacją elektrowni,
 • 120 tys. zł koszty energii w 2018 roku po roku funkcjonowania elektrowni,
 • 83 tys. zł koszty energii w 2019 roku w drugim roku funkcjonowania,
 • 88 tys. zł koszty energii w 2020 roku w trzecim roku funkcjonowania,
 • 303 tys. zł roczna rata spłaty pożyczki.

źródło: facebook.com/WroclawskaElektrowniaSloneczna

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.