Wiatr rośnie w siłę. Rekordowy wynik padł 3 stycznia

Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej WindEurope poinformowało, że 3 stycznia 2018 roku był rekordowy pod względem wyprodukowanej energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych.

Elektrownie napędzane wiatrem wyprodukowały wówczas 2,1 TWh energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w UE zostało zaspokojone przez elektrownie wiatrowe na poziomie 22,7 procent.

To jednak nie koniec rekordowych wieści z rynku energii wiatrowej. Także Niemcy i Francja mogą pochwalić się dużym sukcesem. U naszych zachodnich sąsiadów siłownie wiatrowe odpowiadają za 925 GWh, co stanowi 60 procent zapotrzebowania. We Francji osiągnięto 218 GWh, czyli 14,6 procent zapotrzebowania.

Ciekawie kształtuje się również współczynnik wykorzystania mocy ze źródeł wiatrowych, który 3 stycznia osiągnął w UE poziom 57 procent (lądowe farmy wiatrowe).

Jak zwykle w przypadku elektrowni lądowych najwyższy wynik osiągnięto w Niemczech i Francji – odpowiednio 76 i 75 procent.

Jak na tle gigantów wypada Polska? Według danych z WindEurope elektrownie wiatrowe w naszym kraju wyprodukowały 77 GWh energii, co pozwala pokryć 15,3 procent zapotrzebowania naszego kraju. Współczynnik wykorzystania mocy ze źródeł wiatrowych w Polsce osiągnął poziom 55 procent.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

PO chce więcej pieniędzy na walkę ze smogiem w Polsce

Następny artykuł

Superkampus Google – w pełni zielony kompleks budynków

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,