Wiceminister ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego odwołany

Wiceminister ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego odwołany

Premier Mateusz Morawiecki odwołał Adama Gawędę z funkcji wiceministra Aktywów Państwowych i pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. O dymisji poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Podcast

Adam Gawęda funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Energii i pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa pełnił od lipca 2019 roku. Po likwidacji Ministerstwa Energii, które miało miejsce pod koniec ubiegłego roku, został mianowany wiceministrem w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie zajmował się nadzorowaniem spółek górniczych.

Jeszcze w piątek 27 marca Gawęda był gościem w Radiu 90., gdzie wypowiadał się na temat działań podejmowanych na rzecz górnictwa w dobie koronawirusa. – Rozważamy skoszarowanie górników, dojdzie do niego, jeżeli poziom zagrożenia będzie mógł doprowadzić do sparaliżowania kopalni – powiedział Gawęda. Podkreślał jednak, że skoszarowanie możliwe będzie jedynie w sytuacji, kiedy poziom zagrożenia mógłby doprowadzić do sparaliżowania danej kopalni.

Tego samego dnia na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych pojawił się zwięzły komunikat informujący o odwołaniu Gawędy.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał z dniem 27 marca 2020 r. Adama Gawędę ze stanowiska Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego w Ministerstwie Aktywów Państwowych” – czytamy na stronie.

Decyzja premiera wzbudziła niepokój wśród działaczy górniczej „Solidarności”. Spółki węglowe nie wiedzą, jakie zamiary względem sektora paliw kopalnych ma polski rząd, co budzi spore obawy w całym środowisku.

Każda dymisja ministra ze Śląska musi wywoływać niepokój, bo jest zwiastunem zmiany polityki rządu w odniesieniu do branży i regionu, a zamieszanie to ostatnia rzecz, jakiej ktokolwiek oczekuje – skomentował dymisję wiceministra aktywów Adama Gawędy szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek, cytowany przez PAP.

Źródła: energia.rp.pl, money.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.