Wieliczka złożyła zamówienie na zakup ekologicznych autobusów Solaris

Już niebawem Wieliczka stanie się kolejnym polskim miastem, w którym po ulicach będą jeździć ekologiczne autobusy. W pierwszych dniach lipca bieżącego roku podpisano umowę z firmą Solaris Bus&Coach na dostarczenie dziesięciu takich właśnie pojazdów komunikacji zbiorowej. Jak informuje portal dziennikpolski24.pl, pierwsze autobusy pojawią się w Wieliczce już na początku września.

Wszystkie zamówione autobusy spełniają normy emisji spalin EURO 6. Oprócz tego pojazdy niskopodłogowe wyposażone są w udogodnienia takie jak klimatyzacja, automaty umożliwiające zakup biletów, monitoring oraz ładowarki USB. Osiem autobusów będzie miało długość 12 metrów, pozostałe dwa będą miały 9 metrów. Łączny koszt ich zakupu wyniesie ponad 14 mln zł. Wszystkie pojazdy zostaną pomalowane na zielono.

„Chcemy podkreślić w ten sposób, że nowa komunikacja jest ekologiczna. Na autobusach będzie herb miasta oraz napis »Zapraszamy do Wieliczki«, a także inne zdobienia. Jakie, na razie nie zdradzę, bo ma to być niespodzianka dla mieszkańców”, komentuje Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, przywoływany przez portal dziennikpolski24.pl.

Pierwsze ekologiczne autobusy będą jeździć z Wieliczki do Węgrzc Wielkich, trasa będzie prowadziła przez takie miejscowości, jak Sułków, Mała Wieś, Strumiany, aż po Węgrzce Wielkie. Kolejne pojazdy obsłużą linię prowadzącą z Wieliczki do Janowic, będzie ona przebiegać przez Sierczę i Koźmice Wielkie.

Wszystkie zamówione ekologiczne autobusy powinny pojawić się w Wieliczce na początku nowego roku, ale część z nich pojawi się już we wrześniu. Wtedy też zostaną uruchomione kolejne dwie trasy. Umożliwią one lepszy dojazd do Wieliczki mieszkańcom takich miejscowości, jak Golkowice (będzie to trasa przebiegająca przez Grabówki i Sygneczów) oraz Brzegi (prowadząca przez Bogucice, Czarnochowice i Kokotów).

Oprócz zakupu niskoemisyjnych autobusów gmina wzbogaci się o ponad 100 proekologicznych wiat przystankowych – zostaną one wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne. Ich montaż rozpocznie się pod koniec wakacji i będzie prowadzony aż do listopada.

Całkowity koszt, który Wieliczka poniesie w związku z powyższymi inwestycjami wyniesie ok. 22 mln zł. Dofinansowanie na ten cel z funduszy unijnych to 11,5 mln zł.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.