W Wielkiej Brytanii energia wiatrowa będzie tańsza od jądrowej

Ceny energii generowanej przez morskie farmy wiatrowe w Wielkiej Brytanii stały się już niższe, aniżeli te z elektrowni jądrowej Hinkley Point. Taka sytuacja stawia pod znakiem zapytania kolejne inwestycje rządu Wielkiej Brytanii w energię jądrową.

  1. września br. ogłoszono wyniki dotyczące przeprowadzonej aukcji, dzięki której przyznano subsydia na budowę trzech nowych farm wiatrowych na terenie morza. Duńskie DONG Energy wygrało aukcję na budowę Hornsea Project Two, która będzie największą na świecie morską farmą wiatrową – zostanie ona zlokalizowana u wybrzeży Yorkshire. Konsorcjum składające się z niemieckiego przedsiębiorstwa Innogy oraz norweskiej firmy Statkraft zbuduje farmę wiatrową w Lincolnshire, natomiast podobna inwestycja powstanie w Szkocji dzięki EDP Renováveis z Portugalii i ENGIE z Francji.

Zwycięskie projekty mają wygenerować łącznie ponad 3 GW energii elektrycznej, co pozwoli zasilić 3,6 miliona domów. Pokazuje to, że Wielka Brytania jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania w czystą energię – przekazało w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Energii i Zmiany Klimatycznej.

Wygenerowane przez powyższe farmy megawatogodziny energii będą oscylować wokół kwoty 74,75 funtów. To mniej, niż wynosi cena jednej megawatogodziny wygenerowanej przez elektrownię jądrową w Hinkley Point, czyli 92,50 funtów. Co więcej, można spodziewać się, że na przestrzeni następnych kilkunastu miesięcy ceny te będą spadać, zwłaszcza w obliczu zwiększających się inwestycji i prób przejścia na ekologiczne źródła energii, podejmowanych przez większość brytyjskich miast.

Poprzedni artykuł

OZE BUS – istotnym elementem w kształtowaniu świadomości ekologicznej

Następny artykuł

Działanie Gazociągu Północnego wstrzymane

Mogą też Ci się spodobać...