Wielu chętnych na opracowanie projektu morskich farm wiatrowych dla Orlenu

Orlen jest spółką, która działa przede wszystkim w branży naftowej, a więc powiązaną z konwencjonalnymi źródłami energii. Nie zmienia to jednak faktu, że widzi on coraz większy potencjał zielonej energii, która z biegiem czasu może odgrywać w Polsce coraz większą rolę.

Już od kilku miesięcy mówi się, że Orlen chce wkroczyć w branżę energetyki wiatrowej. Nie da się tego nie zauważyć, kiedy polski koncern paliwowo-energetyczny daje ku temu coraz więcej przesłanek. Nie tak dawno Orlen ogłosił przetarg na realizację projektów morskich farm wiatrowych na wodach Bałtyku. Zwycięzca przetargu byłby zobowiązany przygotować szeroko rozumianą koncepcje techniczną, czyli całą infrastrukturę przedsięwzięcia dla każdego z etapów realizacji.

„Zainicjowanie projektu jest zgodne zarówno z naszymi założeniami strategicznymi, jak też planami rozwijania polskiej gospodarki w kierunku rozwiązań niskoemisyjnych. Liczymy na duże zainteresowanie przetargiem rodzimych kontrahentów”, powiedział dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen, Marcin Wasilewski.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak na ten moment do przetargu zgłosiło się ponad dwadzieścia firm, co potwierdza spore zainteresowanie projektem. Nie jest to jednak niczym dziwnym – mówi się o tym, że moc farm wiatrowych, które Orlen chce wybudować na Bałtyku, ma oscylować w granicach 1200 MW. Jest to więc idealny moment dla zewnętrznych podmiotów, by przyłączyć się do tego innowacyjnego projektu.