Większa emisja CO2 w Europie – KE zapowiada wprowadzenie mechanizmów redukcji

Emisja dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w krajach Unii Europejskiej w 2017 roku wzrosła o 1,8% – tak wynika z danych Eurostatu. W związku z tym Komisja Europejska przedłożyła propozycje specjalnych działań mających zredukować emisję gazów cieplarnianych.

Bruksela od lat stara się poprzez zmiany legislacyjne i zwiększanie kosztów praw do emisji zmniejszyć ilość dwutlenku węgla dostającego się do atmosfery. Dlatego też dane Eurostatu są bardzo niepokojące. „Komisja odnotowuje wstępny szacunek Eurostatu w sprawie emisji CO2. Przedstawimy raport dotyczący postępów w sprawie zobowiązań klimatycznych w tym roku”, komentowała Anca Paduraru, rzeczniczka prasowa Komisji.

Jak zapowiadała Paduraru, KE w najbliższym czasie chce zaprezentować propozycje długoterminowych strategii, które mają umożliwić redukcję emisji.

Jak informował Eurostat, największy wzrost emisji w 2017 roku zanotowano na Malcie (12,8%) i w Estonii (11,3%). Polska zanotowała wzrost powyżej średniej unijnej (1,8%) – wyniósł on 3,8%.

Natomiast rekordzistami, jeśli chodzi o redukcję, są Finlandia (-5,9%) i Dania (-5,8%). Niemcy utrzymali emisję na niemalże niezmienionym poziomie w porównaniu do poprzedniego roku. W tym kraju około 40% energii elektrycznej produkowane jest z węgla, co odpowiada za 23% CO2 w całej Unii. Polska – z dużo mniejszą gospodarką niż zachodni sąsiad – odpowiada za niecałe 10% emisji UE. Więcej niż nasz kraj emitują tylko Francja i Włochy.

źródło: cire.pl

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.