Wilcza rodzina pojawiła się w górach Jaworniki

Wilcza rodzina pojawiła się w górach Jaworniki

Pozytywne wieści dochodzą do nas od południowych sąsiadów. W okolicach granicy czesko-słowackiej zaobserwowano wilczą rodzinę z młodymi. To pierwsza oficjalnie potwierdzona reprodukcja wilków w tamtym regionie od lat 90-tych ubiegłego wieku.

Wilcza rodzina, która osiedliła się w 2018 roku na granicy czesko-słowackiej w górach Jaworniki wchodzących w skład Karpat Zachodnich, wiosną przywiodła młode. To pierwszy przypadek reprodukcji w tym regionie od kilkudziesięciu lat.

Wilki uchwycone przez kamery

Ján Lichý, rzecznik Narodowego Centrum Leśnictwa w Zwoleniu (Słowacja), podkreślił, że informacje o wilczej rodzinie uzyskano dzięki monitoringom prowadzonym przez ekologiczną organizację Hnutí DUHA Olomouc oraz ŠOP SR. Pracownicy tych jednostek udokumentowali kilka chwil z życia zwierząt.

Cieszymy się, że po kilkudziesięciu latach, gdy wilki pojawiały się na granicy czesko-słowackiej przejściowo, w końcu udało się nam potwierdzić rozmnażanie tych mięsożerców. Mamy nadzieję, że rodzina wilków będzie dobrze prosperować. Będziemy ściśle monitorować jej rozwój – oznajmił Michal Bojda z Hnutí DUHA Olomouc.

Ochrona wilków jest jednym z priorytetów leśników. Nie może jednak odbywać się tylko na papierze, lecz powinna mieć przełożenie praktyczne. Dlatego rozważane są także formy pomocy dla rolników w przypadku ewentualnych szkód na zwierzętach hodowlanych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w regionie rozmnożyły się nie tylko wilki, ale także rysie.

Źródło: somzdediny.hlavnydennik.sk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.