Wilno inwestuje w zeroemisyjny transport publiczny

Jak informuje portal baltic-course.com, władze stolicy Litwy planują zainwestować w najbliższym czasie około 38,5 milionów euro w modernizację transportu publicznego. Jest to ważna decyzja dla mieszkańców Wilna. Miasto po raz pierwszy zakupi autobusy elektryczne i hybrydowe.

Jeszcze do 2020 roku do wileńskiej floty autobusowej dołączy 5 elektrycznych i 70 hybrydowych autobusów. Miasto planuje kupić także 50 autobusów napędzanych gazem oraz tylko 10 autobusów z silnikiem diesla. Przetarg na zakup ma być ogłoszony jeszcze do końca 2018 roku.

„Zakończył się pierwszy etap rewolucji w transporcie publicznym w Wilnie, która już zmienia zwyczaje mieszkańców Wilna”, powiedział burmistrz miasta, Remigijus Šimašius. „Po bardzo długim czasie transport publiczny znów staje się bardzo popularny. Następnym ważnym krokiem dla nas jest przejście na pojazdy hybrydowe i elektryczne”, dodał przedstawiciel Wilna.

Władze miasta informują, że po procesie modernizacji floty najstarsze autobusy będą miały po 5 lat. Prace modernizacyjne realizowane są już od dawna. Obecnie użytkowane autobusy w Wilnie są wyposażone w silniki na gaz oraz w silniki dieslowe.

Rok temu Solaris Bus & Coach wygrał przetarg na zakup 150 autobusów Urbino 12 i 50 nowej generacji o wartości około 40,5 milionów euro. Jest to dotychczas jeden z największych kontraktów na dostawy autobusów na Litwę od 1990 roku. Finansowanie inwestycji zabezpieczył bank Luminor. “Nowe autobusy Solaris spełniają najwyższe standardy jakości i niewątpliwie zaspokoją oczekiwania mieszkańców Wilna. Komfort i jakość zachęcą więcej ludzi do korzystania z transportu publicznego, a my jako zarządcy odczujemy mniejsze koszty operacyjne”, powiedział Rimantas Markauskas, dyrektor Vilniaus Viešasis Transportas.

Źródło: baltic-course.com, intelligenttransport.com, emerging-europe.com