Wilno pełne śmieci. Litewskie firmy zawiodły mieszkańców

W Wilnie od miesiąca zalegają śmieci. Wszystko przez zmianę firmy, która ma być odpowiedzialna za wywóz odpadów. Mieszkańcy są coraz bardziej poirytowani sytuacją w stolicy. 

Do grudnia wywozem śmieci zajmowało się przedsiębiorstwo VSA Vilnius. Jego obowiązki miało przejąć Ekonovus w trzech z pięciu wyznaczonych stref. Konflikt pomiędzy nimi sprawił, że śmieci przestały być wywożone, a miasto w nich dosłownie utonęło. Mieszkańcy skarżyli się w magistracie, który z kolei tłumaczył, że firmy nie nadążają z wywozem, bo brakuje nowych wysypisk. Zarządy obu spółek nie chciały wziąć odpowiedzialności za zaistniałą sytuację, więc miasto zdecydowało się nałożyć na oba podmioty kary finansowe. VSA Vilnius ma zapłacić 75 tys. euro kary, a Econovus 31 tys. euro – a to tylko wyliczenia za styczniowe opóźnienie. Kwoty za grudzień są dopiero naliczane. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

 Po pojawieniu się nowych powierzchni do odbioru śmieci i z uwzględnieniem danych z miasta, robimy korektę w harmonogramie wywozu odpadów – powiedział cytowany przez “Rzeczpospolitą” Vitautas Budrejka, przedstawiciel Rady Miasta.

W Polsce kwestia polityki odpadowej też napotyka trudności.  Samorządowcy martwią się nowymi rozwiązaniami Ministra Klimatu ws. odpadów. Proszą o pilne spotkanie, bo ich ocena postulatów resortu jest negatywna. Z kolei resort zarzuca samorządom złe zarządzanie polityką odpadową. 

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego obradowała 18 grudnia. Samorządowcy są zaniepokojeni zmianami, które chce wprowadzić Ministerstwo Klimatu. 

Odpowiadacie nam na nasze pismo zgłaszające potrzeby systemowych rozwiązań w gospodarce odpadami, z którego to pisma dowiadujemy się, że cały problem jest w tym, że nieudolnie zarządzamy odpadami. To jest cytat z pisma, które dostaliśmy w odpowiedzi na nasze pismo do p. ministra Kurtyki. My chcemy powstrzymać jakoś tę nieudolność i pokazać problemy, które nas bolą i naszym zdaniem nie wynikają z naszej nieudolności – mówił Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, a także sekretarz KWRiST.

Ministerstwo Klimatu uspokaja samorządowców, że są oni dla nich kluczowym partnerem w tej kwestii. 

Zdjęcie: podglądowe, Pixabay