Wirtualna elektrownia sposobem na stabilność sieci

sieć

Szczyty letniego i zimowo zapotrzebowania na energię elektryczną drastycznie zwiększają zapotrzebowanie na prąd w naszym kraju, destabilizując sieć przesyłową. Rozwiązaniem tego problemu ma być nowoczesna usługa – Demand Side Response – która pozwala na elastyczne przesuwanie poboru energii z jednych podmiotów na inne, co umożliwia balansowanie sieci.

Jak informują zwolennicy tego rozwiązania, na jego wykorzystaniu zyskają wszyscy. Odbiorcy będą mieli nieprzerwany dostęp do prądu, a elektrownie nie będą marnować elektryczności. Jak mówił Piotr Chylmański z grupy kapitałowej Energa – DSR to odpłatne działanie strony popytowej, ku zapewnieniu bezpieczeństwa w krajowym systemie elektroenergetycznym. Polega na przesunięciu poboru energii elektrycznej w inne pory dnia, kiedy nie występują niedobory. Jest to również przesunięcie poboru energii podczas procesów pomocniczych, a także poprzez wykorzystanie generacji wewnętrznej u naszych klientów.

Skupem „zmarnowanej” energii, czyli tak zwanych „negawatów” zajmuje się m.in. Enspirion. Jest to największy agregator megawatów w Polsce. Firma ta buduje właśnie „wirtualną elektrownię”, która ma umożliwić testowanie różnych strategii bilansowania poboru prądu w Polsce.

Idealnie byłoby, gdyby taka wirtualna elektrownia to był samobilansujący się system elektroenergetyczny. Enspirion przeprowadził do tej pory 24 akcje redukcyjne, podczas których zredukowaliśmy ok. 2,5 gigawatów energii elektrycznej. Współpracujemy ze wszystkimi branżami energochłonnymi, w szczególności są to kopalnie, kopalnie surowców mineralnych, huty, odlewnie, przemysł spożywczy i cementownie – mówił Piotr Chylmański. Akcje redukcyjne realizowane były pomiędzy 7 a 22, czyli wtedy gdy w Europie jest największy pobór energii elektrycznej.

System bilansowania ma niebawem zacząć generować pierwsze zyski. – Planujemy wprowadzić model wynagradzania, gdzie klienci będą zyskiwać za to, że są gotowi do przeprowadzenia redukcji w każdej chwili. W obecnym modelu współpracy z operatorem sieci przesyłowych zakontraktowaliśmy umowy na okres euroszczytu, czyli od godziny 7 do 22, aczkolwiek latem najbardziej zagrożone godziny to od 11 do 15, natomiast zimą od 17 do 21. Akcje te były przeprowadzone na rzecz operatora sieci przesyłowej, a także dla Energii Obrót, gdzie głównym bodźcem do wykonania usługi redukcji są ceny na rynkach spot – wyjaśnił Chylmański.

Firma Enspirion chce zastosować algorytmy uczenia maszynowego do udoskonalenia systemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu analiza stanu sieci będzie jeszcze dokładniejsza, a akcje redukcyjne bardziej precyzyjne.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

TenneT poszukuje wykonawców morskich stacji przesyłowych

Następny artykuł

Islandzka „elektrownia wulkaniczna” generuje 10 razy więcej energii niż ropa czy gaz

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,