Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wkrótce kupisz panele fotowoltaiczne w każdym kolorze

Wkrótce kupisz panele fotowoltaiczne w każdym kolorze

Szwajcarska firma Megasol Energie poinformowała, że wchodzi na rynek z innowacyjnym rozwiązaniem. To panele fotowoltaiczne pokryte kolorową powłoką. Producent zapewnia, że nie prowadzi to do wyraźnej utraty wydajności. Czy to kolejny produkt, którego nikt nie potrzebował?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kolorowe panele fotowoltaiczne 

Chociaż nie jest to pierwszy pomysł zwiększenia wizualnej atrakcyjności instalacji fotowoltaicznych, szwajcarska firma Megasol Energie twierdzi, że jej rozwiązanie jest przełomowe. Producentowi udało się nabyć licencję od Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems na kolorowe moduły PV SOLARCOLOR, które mają rozszerzyć możliwości architektoniczne w zakresie budowy fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV). To opcja, którą warto rozważyć w przypadku niekorzystnego położenia budynku albo zbyt małą powierzchnię dachu. 

image 8
Kolorowe panele fotowoltaiczne zintegrowane z fasadą budynku należącego do Franhauer ISE w Monachium. Źródło: Franhauer ISE

Według producenta kolorowe panele fotowoltaiczne to rozwiązanie dedykowane obiektom zabytkowym objętych ochroną konserwatora, a także innym budynkom, które muszą spełniać wymagania konkretnej stylistyki. 

Lepszy wygląd i wysoka wydajność

W ofercie Megasol Energie znajdują się moduły fotowoltaiczne w każdym kolorze i odcieniu – od pastelowych różów, przez ziemiste zielenie, aż po głębokie błękity. Do barwienia paneli używane są kolorowe powłoki, które nie wpływają szczególnie na odbijanie się promieni słonecznych od powierzchni modułu. W efekcie wydajność kolorowych paneli jest niewiele mniejsza od standardowych produktów i pozostaje na poziomie ponad 90%. W dodatku producent zapewnia, że powłoka ma utrzymywać swój intensywny kolor niezależnie od padającego światła. Klienci mogą połączyć wybrany kolor z różnymi rodzajami szklanych powierzchni.

image 9
Paleta dostępnych kolorów dla modułów fotowoltaicznych SOLARCOLOR. Źródło: Megasol Energie AG

Ile będą kosztować takie moduły? Megasol Energie nie ujawnia jeszcze tych informacji. Jednak można śmiało założyć, że takie rozwiązanie z pewnością będzie droższe od najzwyklejszych paneli PV. 

Źródło: ise.fraunhofer.de, gramwzielone.pl

Fot. główna: ise.fraunhofer.de

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.